Ierīces Zinātne

Vienkārša ierīce, kura spētu palīdzēt cilvēkiem ātrāk atžirgt pēc alkohola lietošanas

Vairums no mums apzinās, kad vakara ballītē vai kādā pasākumā esam iedzēruši vairāk nekā parasti. Protams, individuāli spējam noteikt gan savu personīgo robežu alkohola patēriņā, gan apstāties, kad tā ir par daudz, taču praksē esam piedzīvojuši arī gadījumus, kad mums ir pārāk jautri, un šīs robežas paliek otrajā plānā. Sliktākie iznākumi šādos gadījumos ir cilvēka nonākšana bezsamaņas stāvoklī vai saindēšanās ar alkoholu.

Kanādas zinātnieki ir pieķērušies šo problēmu risināšanai un izstrādājuši nedaudz vienkāršota izskata ierīci, kas palīdzēs cilvēkiem atjēgties ātrāk, izelpojot alkohola saturu no ķermeņa. Toksīnus, kā piemēram alkoholu, sadala mūsu aknas. Aknas darbojas vienā noteiktā ātrumā, un šo procesu nav iespējams paātrināt, tāpēc zinātnieki ķērušies klāt pie citu procesu uzlabošanas.

Šeit nāk talkā mūsu plaušas. Tām arī ir ietekmējoša nozīme alkohola izvadīšanā no ķermeņa, jo katru reizi, kad izelpojam, kopā ar elpu izvadās nelielas alkohola daļiņas. Protmas, ar to vien nepietiek, lai cilvēka ķermenis nonātu stāvoklī ko tautā saucam ”skaidrā” , taču tieši šis process pievērsa zinātnieku uzmanību. Izstrādātā ierīce liek mūsu ķermenim hiperventilēties, kas palielina izelpotā alkohola daudzumu, tajā pašā laikā atgriezeniski nodrošinot pietiekami lielu oglekļa dioksīdu līmeni mūsu plaušās, tādējādi neļaujot izraisīt samaņas zaudēšanu.

Ierīce ar nosaukumu ClearMate sākotnēji tika izstrādāta un apstiprināta lietošanai ātrās neatliekamās palīdzības praksē, un izmantota palīdzībai gadījumos, kad pacients saindējās ar oglekļa monoksīdu. Zinātnieku darba grupa uzsver, ka ierīce spētu līdzēt arī gadījumos, kad ārsti saskaras ar cilvēka saindēšanos ar alkoholu.

Attēls: Toronto University Health Network

Avots: Gizmodo

Atbildēt

Līdzīgi raksti