Jaunākais BSA pētījums konstatē, ka pirātisma līmenis Latvijā – 49% [Aptauja]

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas PR Jaunākais BSA pētījums konstatē, ka pirātisma līmenis Latvijā – 49% [Aptauja]

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 10 kopumā)
 • Autors
  Ieraksti
 • #162103
  samurajs
  Participant

  LATVIJA — 2016. gada 25. maijs — Datorlietotāji Latvijā joprojām satraucošā daudzumā lieto nelicencētas datorprogrammas par spīti šādu programmu ciešajai saistībai ar kiberapdraudējumiem, liecina BSA | The Software Alliance globālā programmatūras pētījuma dati.

  Pētījumā par licencētas programmas lietošanas sniegtajām iespējām konstatēts, ka Latvijā joprojām 49% izmantoto datorprogrammu nav atbilstoši licencēti. Tas ir 4 procentpunktu samazinājums, salīdzinot ar BSA | The Software Alliance iepriekšējo – 2013. gada pētījumu.

  “Pētījums akcentē, cik svarīgi uzņēmumam pārzināt, kādas programmas tiek izmantotas organizācijas tīklā,” norāda Viktorija Espinela (Victoria A. Espinel), BSA | The Software Alliance prezidente un izpilddirektore. “Daudzi IT vadītāji pilnībā nepārzina, kādas programmas tiek lietotas uzņēmuma sistēmās un vai to izmantojums ir leģitīms.”

  Pētījums, kurā aptaujāti patērētāji, IT vadītāji un uzņēmumu datorlietotāji, rāda, ka nelicencētu programmu lietojums joprojām ir augsts un gan patērētāji, gan uzņēmumi būtībā spēlējas ar uguni, lietojot nelicencētas programmas. Pastāv cieša saikne starp kiberuzbrukumu risku un nelicencētu programmu lietojumu – risks dramatiski pieaug. Savukārt izmaksas, kas saistītas ar šādu incidentu radīto problēmu novēršanu, ir iespaidīgas. 2015. gadā kiberuzbrukumu radītie zaudējumi uzņēmumiem visā pasaulē sasniedza 400 miljardus dolāru.

  Starp citiem nozīmīgākajiem pētījuma rezultātiem jāmin:

  • 39% pasaulē izmantoto datorprogrammu 2015. gadā nebija atbilstoši licencētas – tas ir pieticīgs samazinājums, salīdzinot ar 43% 2013. gada pētījumā.

  • Nelicencētu programmu lietojums ir pārsteidzoši augsts pat daļā nozaru, kur datu drošība ir kritiski svarīga. Nelicencētu programmu lietojums sasniedz 25% banku, apdrošināšanas un vērtspapīru nozarēs pasaulē.

  • IT vadītāji uzskata, ka aptuveni 15% darbinieku instalē programmatūru organizācijas tīklā bez IT vadītāja ziņas. Patiesībā viņi nenovērtē situācijas nopietnību – gandrīz divas reizes vairāk – 26% darbinieku norāda, ka viņi instalē neatļautas programmas organizācijas tīklā.

  Vienlaikus pētījums atklāj, ka respondenti apzinās nelicencētu programmu radītos riskus:

  • IT vadītāji norāda, ka viņu lielākās bažas ir iespējams datu zaudējums drošības incidenta dēļ.

  • IT vadītāji arī norāda, ka izvairīšanās no drošības riskiem ir galvenais iemesls leģitīmas un pilnībā licencētas programmatūras lietošanai organizācijā.

  • Plašākā darbinieku aptaujā 60% norāda, ka nelicencētas programmatūras radītie drošības riski ir galvenais iemesls licencētu programmu lietošanai.

  Pārskatā norādīts, ka organizācijas var samazināt nelicencētu programmu radītos IT drošības riskus, lietojot tikai no leģitīmiem avotiem iegūtas datorprogrammas un ieviešot programmatūras pārvaldības risinājumu organizācijā. Datorprogrammu pārvaldības programma ļauj būt pārliecinātam par to, kādas programmas atrodas uzņēmuma datoros, vai tās ir atbilstoši licencētas. Turklāt pārdomāta datorprogrammu pārvaldība ļauj optimizēt programmu lietojumu, ieviest datorprogrammu iepirkumu un atjaunošanas procedūras atbilstoši biznesa vajadzībām.

  Raugoties uz reģionālajiem datiem, interesantākie atklājumi ietver:

  • Reģions ar augstāko nelicencēto programmu lietošanas līmeni ir Ä€zijas – Klusā okeāna reģions (61%, par 1 procentpunktu mazāk, salīdzinot ar iepriekšējo pētījumu).

  • Otrajā vietā nelicencētu datorprogrammu lietošanā ir Centrālā un Austrumeiropa ar 58% (par 3 procentpunktiem mazāk nekā 2013. gadā); seko Vidējo Austrumu un Ä€frikas reģions ar 57% (par 2 procentpunktiem mazāk nekā iepriekš).

  • Zemākais nelicencēto programmu lietojuma līmenis ir Ziemeļamerikā – 17%, tomēr šo programmu kopējā komerciālā vērtība ir 10 miljardi dolāru.

  • Rietumeiropā nelicencētu programmu līmenis ir 28%, tas samazinājies par 1 procentpunktu.

  BSA Globālais pētījums par licencētas programmas lietošanas sniegtajām iespējām un valstu dati pieejami http://www.bsa.org/globalstudy.

  Attēls: no pirātisma vēstures…

  [img]https://notepad.lv/userpix/28_25soft600_1.jpg[/img]

  #325542
  jonjs
  Participant

  Mājas vajadzībām īsti nezinu programmu, kas būtu nepieciešama man un kurai nebūtu bezmaksas alternatīva. Uzsveru mājas apstākļos citādi tulīt kāds pārpratīs un sāks baurot par grūto dzīvi PowerPointu, 3DMax u.t.t. 😀 Cits jautājums ir pati OS. Ir pirkts Win7 no, kura tagad arī rakstu un uz šī datora nav neviena nelicencēta programma Windows videi. Jāsaka gan, ka 80% gadījumu pie datora sēžu izmantojot Linux. 🙂

  #325543
  Andron MacBeton
  Participant

  Un cik liela daļa no tiem nelegālo softu lietotājiem ir studenti?

  Diezgan daudz reizes ir bijis ka klients pieprasa M$ Office. Kad prasu: “KÄ€pēc?!” tad atbilde ir: “skolā pieņem darbus tikai tādā formātā!”

  Zajebis, ne? “Skolas” jobanās, liek cilvēkiem zagt! Ļoti vērtīga izglītība…

  Taču tepat redzams ka publiski tirgo nelegālus Windowsus – bet ne1 neko nedara! https://www.liepajniekiem.lv/liepajas-lombards/datortehnika-izdevigi-185832/#foto-8

  #325544
  MeistarsUnVergs
  Participant

  Būtu priecājies ka neko nedara! Visām programmatūrām jābūt par brīvu un autortiesību likums ir jāatceļ pilnībā!

  #325545
  samurajs
  Participant

  Mūsdienu apstākļos visai bāzes programmatūrai (Windows, Office) būtu jābūt bezmaksas. Uz to jau lēnām iet caur visādām reklāmas akcijām. Par naudu varētu būt specifiskais komercdarbības softs – grāmatvedības programmas, 1C, visādas datubāzes utml.

  #325546
  Evers
  Participant

  “gan patērētāji, gan uzņēmumi būtībā spēlējas ar uguni, lietojot nelicencētas programmas. Pastāv cieša saikne starp kiberuzbrukumu risku un nelicencētu programmu lietojumu – risks dramatiski pieaug.”

  Smiekli nāk šitādas muļķības lasot.

  #325547
  MeistarsUnVergs
  Participant

  Laikam bija domājuši crackus, kas sabindoti ar malwari.

  #325548
  uldics
  Participant

  Mani arī uzjautrina šitas FUD. Absolūtas muļķības, ko viegli ieborēt nezinātājam.

  #325549
  Crow
  Participant

  Mmmnu. Mums kā zinātājiem iraid zināms, ka scēnas un pakaļdarītāju P2P relīzēs būs viss ok, bet nezinātājs jau nejēdz, kur šo softu meklēt. Iemet searčā un tad var arī atrauties itin viegli velkot visādus PhotoshopDownloader.exe no BestFreeDownloads.info

  #325550
  atlans
  Participant

  Kad beidzot visus formātus sponsorēs windows! nez kad? trūkst jo dažādi formāti ir licenzeti, tas kavē attīstību un dažām progām ž’el bet alternatīvu nav. ja antivīrusū off uz install tālāk gan visas sistēmas scan, domāju ka aizsardzība vajadzīga var norauties malwear!

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 10 kopumā)
 • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā