Yandex tiek pārdots Krievijai

Yandex NV uzņēmums saņēmis 4.84 miljardu EUR piedāvājumu un akciju darījumu, lai pārdotu visus savus aktīvus krievu investoriem, ieskaitot Lukoil.

Darījums nozīmētu valsts lielākā meklētāja, bieži dēvēts par “Krievijas Google”, aiziešanu no Rietumu aprindām, pilnībā piederot Krievijas valstij. 

Uzņēmums ir izveidojis tiešsaistes pakalpojumus, ieskaitot meklētāju, reklāmas un braucienus ar transportu. Tas tika atzīts par vienu no Krievijas uzņēmumiem ar potenciālu kļūt par globālu sensāciju, protams, līdz 2022. gada februāra iebrukumam Ukrainā. 

Kremlis jau 18 mēnešus ir iesaistīts pārrunās ar zīmolu, mēģinot atdalīt Krievijas uzņēmuma daļas no Yandex NV, tā Nīderlandes mātesuzņēmuma. 

Darījums ir sarežģīts dažādu iemeslu dēļ. Primkārt, tāpēc, ka Yandex, stratēģiski svarīga Krievijas vērtība, lielākoties piederēja Rietumu investoriem. Tādējādi Yandex NV nodrošinātu vienu no lielākajām korporatīvajām aiziešanām no Krievijas kopš kara sākuma. Taču zīmola uzņēmumi, kas veido vairāk kā 95% no ieņēmumiem, tāpat paliktu Krievijā un tās kontrolē. 

Pārdošanas cena atspoguļo “obligātu atlaidi vismaz 50% apmērā no patiesās vērtības”, Nīderlandes mātesuzņēmums apgalvo. Krievijas valdībai jāapstiprina darījumi, kas iesaista ārvalstu aktīvu pārdošanu un jāpieprasa vismaz 50% atlaidi. 

Yandex tirgus kapitalizācija ir 9.48 miljardu EUR apmērā, pamatojoties uz trīs mēnešu vidējo svērto uzņēmuma akciju apjomu Maskavas biržā. Vēlajā 2021. gadā, pirms Krievijas iebrukuma, tā tirgus vērtība sasniedza 27.91 miljardu EUR.

Gandrīz 88% no uzņēmuma īpašumtiesību struktūras pašlaik ir brīvā apgrozībā, un tā akcionāru vidū ir daudz Rietumu fondu. 

Yandex NV sacīja, ka darījumu sastādītu naudas ekvivalents 2.344 miljardu EUR un līdz 176 miljonu uzņēmuma A klases akcijas.

“Atlīdzība skaidrā naudā tiktu maksāta ķīniešu juaņās (CHN) un ārpus Krievijas,” Yandex NV sacīja, papildinot, ka pēc darījuma beigšanas tas pārtrauks izmantot Yandex zīmolu.

Yandex un ārkārtas apstākļi

Consortium.Firs, pircējs, ir nesen izveidots investīciju fonds, ko pārvalda pilnvarnieks Solid Management. To vadīja Krievijas uzņēmuma daļas augstākās vadības komandas dalībnieki un atbalsta 4 finanšu investori, ieskaitot Argonaut, investīciju fonds, kas pieder Lukoil.

Pārējie trīs uzņēmumi – Infinity Management, IT.Elaboration un Meridian-Servis – pieder Aleksandram Čačavam, Pāvelam Prasam un Aleksandram Rjazanovam.

Yandex NV darīja skaidru to, ka neviens konsorcija dalībnieks nav pakļauts ASV, ES, Britu vai Šveices sankcijām. Ar šo prasību tika izslēgti citi potenciālie krievu pircēji, dažādi avoti ziņo Reuters. Kad darījums saņems vienreiz doto regulējumu un akcionāru apstiprinājumu, tas tiks paveikts divās daļās. Pirmā sekmēsies 2024. gada pirmajā daļā, taču otrā 7 nedēļu laikā. 

Nīderlandes mātesuzņēmums plāno izņemt savas A klases akcijas no Maskavas biržas pēc tā, kad iegūs jaunu publisko sarakstu. 

Džons Bointons, Yandex NV direktoru padomes priekšsēdētājs, sacīja, ka komanda ir atradusi vislabāko risinājumu akcionāriem un lietotājiem “ārkārtas apstākļos”. 

Yandex NV saglabās portfolio ar četriem agrīnās stadijas uzņēmumiem – mākoņa, datu risinājumu, pašbraukšanas un izglītības tehnoloģiju sektoros. Tas arī paturēs datu centru Somijā, kā arī “galveno intelektuālo īpašumu”, ko sastāda 1300 darbinieki un pārejas periodā licences līdz 2024. gadam. 

Krievijas darbiniekiem adresētā vēstulē, Yandex menedžeri sacīja, ka galvenais uzdevums ir izvairīties no tā būtības izjaukšanas, uzsverot, ka uzņēmums joprojām paliks neatkarīgs. 

Avots: Reuters

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt
Citi raksti no šīs kategorijas