Latvijas Universitātē notiks ideju tirgus Zināšanu agora

17. maijā Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā centrā, Jelgavas ielā 3, Zinātņu mājā, norisināsies LU Jauno tehnoloģiju un inovāciju diena, tās ietvaros no plkst. 17:00 līdz 18:00 notiks īpašs pasākums “Zināšanu agora”, kur būs iespējams iepazīties ar labāko zinātnieku darbu un ideju prezentācijām.

Savas prezentācijas demonstrēs Datorikas fakultātes, Humanitāro zinātņu fakultātes, Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta, Bioloģijas fakultātes un citu fakultāšu zinātnieki. Prezentācijas sniegs iespēju, dinamiskā formā, iepazīties ar interesantiem un inovatīviem atklājumiem par dažādām tēmām. Piemēram, mūsu zinātnieki ir pētījuši garšas un krāsas, garšas un emociju, garšas un temperatūras saistības, jo liela daļa pārtikas, ko lietojam ikdienā, ir neveselīga, bet vizuāli uzrunājoša. Šie uztveres pētījumi palīdzēs noskaidrot, kā veicināt veselīgas pārtikas izvēli.

Savukārt Ķīmijas fakultāte iepazīstinās ar projektu kura mērķis ir izprast zirnekļu zīda veidošanās dabiskos mehānismus un izstrādāt jaunu metodi mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanai biomimētiskā ceļā. Nākotnē no zirnekļu zīda biomateriāliem ar 3D printeri varētu veidot daudz komplicētus ietvarus, piemēram, cilvēka orgānu formā. Tālāk šos ietvarus varētu apaudzēt ar orgānam specifiskajām šūnām par pamatu ņemot cilmes šūnas. Bet ir arī citi zirnekļu zīda izmantošanas veidi, ņemot vērā to, ka zirnekļu tīkla zīds ir izturīgākā, šobrīd zināmā, šķiedra pasaulē, tā ir vismaz 10 reizes spēcīgāka un elastīgāka par rūdītu tēraudu, kā arī kevalru – materiālu, no kā šobrīd tiek ražotas ložu necauršaujamās bruņu vestes.

Tāpat svarīgs un nozīmīgs ir arī pētījums par neinvazīvu āda vēža diagnostiku ar optiskām metodēm. Mērķis ir izveidot metodi, kas būtu pielietojama ātram un vienkāršam ādas skriningam ģimenes ārstu praksē. Šobrīd ģimenes ārstu praksē nav izstrādātas vadlīnijas, kā diagnosticēt un klasificēt dažādus ādas veidojumus. Piedāvātā metode varētu efektīvāk atlasīt pacientus, kuriem nepieciešama tālāka onkologa konsultācija.

Šādas un daudzas citas prezentācijas būs iespējams noklausīties pasākumā – “Zināšanu agora”.

17.maijā būs unikāla iespēja uzzināt vairāk par notiekošajiem pētījumiem Latvijas universitātē, tā kā aicinu ikvienu interesentu šo iespēju izmantot un klātienē iepazīties ar zinātniekiem un viņu aktuālajiem pētījumiem. Tāpat arī esmu pārliecināta, ka plānotās ideju apmaiņas un diskusija par universitātes lomu nākotnes sabiedrībā iezīmēs aktuālās tendences un palīdzēs izdarīt secinājumus, kas veicinās Latvijas izglītības kvalitāti,” norāda Signe Bāliņa – profesore, Latvijas Universitātes rektora vietniece digitālās sabiedrības jautājumos.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt