Izveidots mākslīgā intelekta rīks, kas nolasa rentgenus bez radiologa uzraudzības

Mākslīgā intelekta rīks, kas nolasa krūškurvja rentgena rezultātus bez radiologa uzraudzības, pagājušajā nedēļā Eiropas Savienībā ieguva drošības atzinumu. To radījis uzņēmums Oxipit. Rīks ir visai būtisks, jo varētu ievērojami automatizēt radiologu darbu.

Rīks, ko uzņēmums nosaucis par ChestLink, skenē krūškurvja rentgenus un automātiski nosūta ziņojumus tiem pacientiem, kuru rentgenos nav atradis pazīmes, kas liecinātu par kādām veselības problēmām. Visi attēli, ko rīks atzīmē kā potenciāli problemātiskus, tiek nosūtīti radiologam pārskatīšanai. Lielākajai daļai rentgenu primārajā aprūpē nav nekādu problēmu, tāpēc, automatizējot šo procesu, var būtiski samazināt radiologu slodzi, Oxipit stāstīja informatīvajos materiālos.

Ierīce saņēmusi CE zīmes sertifikātu ES. Tas norāda, ka tā atbilst drošības standartiem. Sertifikācija ir līdzīga pārtikas un zāļu drošības standartiem (viens no zināmākajiem standartiem ir ASV FDA), bet CE ir nedaudz vieglāki iegūt, jo tas neprasa tik daudz novērtējumu kā FDA atļauja. FDA vēlas noskaidrot, vai ierīce ir droša un efektīva, un lūdz papildinformāciju no tās veidotājiem.

Uzņēmuma pārstāvis pastāstīja ziņu portālam The Verge, ka plāno iesniegt pieteikumu arī FDA.

FDA līdz šim jau ir likvidējusi dažas autonomās mākslīgā intelekta ierīces, sākot ar rīku, kas var atklāt ar diabētu saistītās acu problēmas 2018. gadā (tas pats rīks saņēma CE zīmi 2013. gadā). Taču autonomas radioloģijas ierīces ir pretrunīgākas. Profesionālās organizācijas ir izteikušās pret šo ideju. Amerikas Radioloģijas koledža un Ziemeļamerikas Radioloģijas biedrība 2020. gadā publicēja kopīgu vēstuli par mākslīgo intelektu medicīniskajā attēlu veidošanā, minot, ka autonoms mākslīgais intelekts nav gatavs klīniskai lietošanai.

Oxipit paziņojumā norādīja, ka ChestLink rīks nav pieļāvis nevienu “klīniski nozīmīgu” kļūdu tā testēšanas laikā dažādās vietās. To izmantojot jaunā vietā, jāveic esošo attēlu veidošanas programmu audits, bet pēc tam rīks kādu laiku jāizmanto uzraudzībā.

Uzņēmums paziņojumā norādīja, ka sagaida, ka pirmās veselības aprūpes iestādes izmantos autonomo līdzekli līdz 2023. gadam.

Avots: The Verge

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt