Miroņa reanimēšanas dienasgrāmata (Papildināts3)(+video

Sākumlapa Forumi Citas tēmas Viss pārējais Miroņa reanimēšanas dienasgrāmata (Papildināts3)(+video

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 70 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #148772
    ob1
    Participant

    Disklaimeris.

    Tā kā man reizēm uzdod jautājumus, kāpēc man kompja ķīlēšana aizņem tik daudz laika, nolēmu uzrakstīt šo dienasgrāmatu. Varbūt kāds kādu ideju noķers, varbūt kāds palīdzēs ar padomu…

    Patiesībā jau šis posts pienāktos datuvei, bet tur ir ņemšanās ar bildēm, tāpēc izvēlējos notepadu.

    Priekšvēsture.

    Ieraudzīju postu, ka pādodas labs dators un iemetu savu cenu (man tā cena likās smieklīgi maza). Izrādījās, ka esmu nosaucis labāko cenu, tāpēc nebija kur atkāpties, nācās to datoru nopirkt.

    Sāku domāt – ko man ar to kompi iesākt? Nu saķīlēšu, kas tālāk? Tad arī radās doma kādam uzdāvināt…

    Sākumā neviens nepieteicās, pēc kādas nedēļas Datuvē pamanīju postu, ka vajag datoru pa 5Ls. Sazinājos – viss it kā ok, var sākt ķīlēt…

    {Posti par šo tēmu:

    https://datuve.lv/forums/60262/pardodu_vecu_datoru/

    https://datuve.lv/forums/60538/Vajag_datoru._Lidz_5Ls,_P1_P2_P3_limeni/

    }

    1. diena.

    Noņēmos ar darba lietām, palika maz laika kompim. Tik vien izdarīju, ka sagatavoju jaunu XP instalācijas disku (nLite).

    2. diena.

    Ieslēdzu to kompi. Bremzē bezdievīgi. Neatpazīst savu procesoru. Nu ar to it kā skaidrs, jāuzlik BIOSa update. Skatos mātesplates numuru … opā! Chanitech (7AIA5E). Tā, izskatās, ka esmu ielipis… (Chaintech mātesplašu divīzija jau sen kā likvidēta). Sāku meklēt, varbūt kādos arhīvos vēl ir tas BIOS…

    Hmm. Kāpēc tas kompis ir tik skaļš? Kad Rīgā pirku, tad likās kluss. Laikam mirst barokļa ventilators, kad uzsilst, tad ir klusāks. Paskatīsimies …

    Tā! Es saprotu, ka kompis nav tīrīts no putekļiem nekad. Es saprotu, ka kompi var apliet ar kafiju un vēl sazin kādiem šķidrumiem. Es pat pieļauju, ka kompis tiek spārdīts ar kājām (šis noteikti to ir piedzīvojis). Bet es nekādi nevaru saprast, ka kompja vāks netiek ielikts „eņģēs”, bet ar spēku uzdzīts virsū un pieskrūvēts noraujot vītnes. Pat baroklis ir bijis izjaukts un salikts šķībi. Labi, sataisīsim, bet sākumā ir jāiet pēc putekļu sūcēja…

    [img]https://notepad.lv/userpix/1679_netirs_1.jpg[/img]

    Tā, atradu kaut kādu BIOSu arhīvu. Novilku, atzipoju … tu ir pilns ar tiem BIOSiem, bet pārsvarā betas. Labi, nav jau izvēles, kāds ir jāņem un jācep iekšā. Iecepu. Piestartēju. Win atrod kaudzi ar jaunā iekārtām … tas labi. Tā, kāpēc pele neiet? Laikam jāparstartē … nē, restarts nepalīdz … varbūt BIOSā setingi jāpamaina … BIOS uzkarās mainot sleep mode … restarts, zilie logi … beidzot piešķilās tas win, bet peles joprojām nav. Jāatliek atpakaļ vecais BIOS … neņem pretī … tā te ir folderis ar whql, jāuzliek tas … uzlikās, bet peles joprojām nav … jā, ielipu es ar to mātesplati …

    Varbūt vainīga atmiņa? Notestēšu … CD Rom izrāda dzīvības pazīmes, bet atvilkni atvērt nespēj … pielikšu ārējo CD … BIOSā nav opcijas iekrauties no USB iekārtām … ha, uz gultas mētājas vecs IDE CD, laikam strādājošs … pieliku, palaidu memtest, aizgāju spēlēt kārtis.

    Atnācu no kārtīm, memtests veicis padsmit pāsus, kļūdu nav. Jāiet gulēt, rīts gudrāks par vakaru.

    3. diena.

    Sāku ar to, ka noņēmu barokli un iztīrīju. Liekot atpakaļ, konstatēju, ka vītnes ir norautas un baroklis turās uz goda vārda. Ventilatora režģis ir piespiedies pie ventilatora un bremzē to (kāds nopietni to keisu ir spārdījis ar kājām). Atlocīju. Barokļa korpuss salocīts, jo kāds to ir salicis kopā uz smadzeņu aktivitātēm spiežot „ignore”. Labi, to sataisīšu vēlāk, kad ņemšos ar trokšņa slāpēšanu.

    Ieliku vietā to IDE CDROM. Konstatēju, ka HDD ir pieskrūvēts no vienas puses. Veltīju dažus gaišus vārdus kompja salicējam un sameklēju HDD skrūves. Notīrīju korpusu no ārpuses, savas 30 minūtes uz to aizgāja (bija ļoti „aizaudzis”).

    Piešķīlu. Pele joprojām neiet, piespraudu USB peli – aizgāja. Paskatīsimies temperatūras (ar SpeedFan). Tā, CPU 38°C, pie slodzes 40°C, tas ir ok, Mainboard vēl vēsāks – ap 30°C. HDD ap 50°C – kas tie par pārsteigumiem? Atrāvu to kasti vaļā, pieliku papildus ventilatoru priekšpusē. Vienalga ap 50°C. Laikam tas HDD ir paredzēts Somijas tirgum…

    [img]https://notepad.lv/userpix/1679_fan_1.jpg[/img]

    Labi, jātiek galā ar to BIOSu. Pārraku Krievijas forumus – izrādās Chaitech-am ir divu variantu mātes – 7AIA5 un 7AIA5E. Man ir tā otrā un uz tās pēdējais BIOS ar CPU suportu neiet. Sāku palikt nikns uz visu āzijas kontinentu. Mēģinu likt visus pieejamos BIOSus dilstošā datumu secībā. Beidzot viens uzlien. Restarts. PS/2 pele iet! Gāja … apmēram minūti … hmm varbūt peles ligzdai kontakti ir beigti? Paskatos, kas ir komplektā tam kompim – izrādās USB, tad jau par PS/2 var aizmirst. (Ja kāds var ieteikt 2003. gada BIOS mātei Chantech 7AIA5E, būšu ļoti pateicīgs.)

    Tagad beidzot var ķerties pie win instalēšanas. Saskaldīju un noformatēju disku, uzliku win, sameklēju VIA čipseta un skaņas draiverus, viss strādā. Videokartes draiveris ir no M$, strādā, bet vajadzētu no nVidia (TNT2). Aizeju uz saitu, novelku, palaižu – saka, ka hardware neatbilst. Izroku nVidia saitu, atvelku vairākus draiverus, neviens nepiesakās uzlikties. Labi, nav jau spēlu kompis, internetam un ofisam derēs arī M$ draiveris. (Ja kāds zina kā uzlikt nVidia draiveri uz tā TNT2, tad palīdziet.)

    [img]https://notepad.lv/userpix/1679_tirs_1.jpg[/img]

    Papildināts 28.05.09

    Vakarā vēl notestēju atmiņu ar visiem pieejamiem tūļiem (paldies Grišam) – viss strādā.

    4. diena.

    Uzliku Adobi, Javu, kodekus. Arī Ofisu, latviešu burtus. Sakonfigurēju, pieoptimizēju … notestēju – viss strādā labi, tiesa nedaudz jūt, ka RAM ir tikai 256MB. Uzliku antivīrusu (Avira). Piebremzē jau jūtamāk, strādāt jau var, bet gribas labāk. Parakājos atvilktnē, atradu 128MB SDRAM, pieliku, notestēju RAM, palaidu win. Ir labāk, bet ne pietiekami. Parakājos pa antivīrusu, pārslēdzu, lai čeko uz vīrusiem tikai kad raksta – nu jau izskatās, ka ātrums ir labs. Pieoptimizēju win atmiņas sadalījumu – nu ir pavisam labi.

    Tagad dizains. Izskrēju cauri pieejamām tēmām, izskatās, ka vispiemērotākā uz 1024×768 ir XPMC. Fona bildi sameklēju samērā ātri. Skatos uz ekrānu kaut kas pietrūkst. Uzliku Rainlendar. Ir jau labāk tikai jāpiemeklē skins. To skinu meklēju kādu stundu … atradu. Lūk rezultāts:

    [img]https://notepad.lv/userpix/1679_screen2_1.jpg[/img]

    Jā, var jau to visu izdarīt daudz ātrāk, bet, manuprāt, steiga aptumšo prātu – ja dara lēnām, visu pārbauda, tad rezultāts ir labāks un process patīkamāks. :p

    Paldies visiem kas palīdz!

    5.diena.

    Sveiki. Mani sauc ob1 un es esmu idiots. Ķirzakam taisnība – klauns, kas klauns. Š odien nokurināju CPU. 🙁

    Labi, visu pēc kārtas.

    Š odien ķēros pie trokšņa samazināšanas. Parasti to daru pēc win instalēšanas, jo tad var visu labi notestēt, nomērīt temperatūras.

    Sāku ar barokli. Izjaucu … Korpuss šķībs (dauzīts ar kājām, acīmredzot), ventilators jau no rūpnīcas pieskrūvēts ar 2 skrūvēm (ir tikai 2 skrūvjcaurumi korpusā). Parakos pa kastēm – atradu vienu barokli, kuram virsū rakstīts „strādā, bet skaļš, mainīts ventilators”. Labi, neko darīt, būs jāķeras pie lodāmura … Pieslēdzu to barokli – kluss, acīmredzot kādā čakluma uzplūdā esmu ielodējis rezistoru.

    Tā, tagad var dzirdēt CPU fan. Labi var dzirdēt. Uzlieku rezistoru… var dzirdēt vēl labāk… uzlieku lielāku rezistoru – var dzirdēt vēl labāk… izskatās, ka ventilators ir uz miršanu.

    Piezvanu uz vietējo datorveikalu – ir viņiem kaut kādi kūleri, jābrauc un jāskatās. 17:45. Laikam viņi strādā līdz 18:00, fiksi jāņem tas kūlers un jāskrien uz veikalu. Uzspēju. Tāda procesora kūlera viņiem nav, bet izrādās, kas der standarta 8cm kūlers. Ir tikai Xilence, Zalman nav. Man ir bēdīga pieredze ar tiem xilence, bet nav jau izvēle, ņemu to kas ir.

    Atbraucu mājās, pārskrūvēju to kūleri. Interesanti, cik kluss tas ir? Jāpieslēdz un jāpaklausās. Pieslēdzu pie kompja, ieslēdzu – rūc kā traks… sāk smirdēt pēc ampēriem… dūmi ceļas no procesora… NO KÄ€DA PROCESORA, KUR IR RADIATORS? … RADIATORS IR MAN ROKÄ€S! … POWER OFF!!! Š Š Š Š Š Š  (ob1 pūš uz CPU). Uzlieku radiatoru, ieslēdzu, nekādas erekcijas… lohs… kā var izdarīt kaut ko tik stulbu!

    Tā, ko darīt? Paskatos visus vecos dzelžus, kas ir mājās – visiem intel. Apzvanu draugus – vienam ir divi AMD CPU, bet droši vien, ka miruši…….. Ielieku pirmo CPU. Nekas nenotiek. Ielieku otro – IR! BIOSs par atpazīst – Athlon 900MHz. Fūūū. Piestartējās – viss strādā, tikai daži video piebremzē, laikam kodeki jāpārinstalē.

    Tas xilence tiešām ir ļoti skaļš un slikti dzesē. Atradu Zalman, viss ok – klusi un vēsi.

    6.diena.

    Š odien brīvs. Citi darbi darāmi.

    7., 8., 9., 10., 11. diena.

    Steidzami darbi. Projekts stāv un gaida.

    12. diena.

    Pabeidzu ķīlēt dzesēšanas sistēmu. Tagad kompī ir 6 ventilatori (nosēdināti), troksnis zem 30dB (uz ausi, nav ar ko nomērīt), temperatūras zem 45°C.

    Uztaisīju video, bet kvalitāte ir slikta, jo filmēts ar fotoaparātu no rokas, CRT monitors.

    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7kX_JU5dc5o[/youtube]

    Response time, manuprāt, tīri laba, tiesa atmiņas tā pamaz, ja iztīra kešu, tad reizēm nedaudz piebremzē.

    Tik smagu kompja instalēšanu tiešām neatceros savā praksē, problēmas bija ik uz soļa.

    Svētdien braucu uz Ventspili pie klienta.

    Kompis atdots.

    Vēlreiz – paldies visiem, kas palīdzēja.

    Turpinājums šeit:

    https://notepad.lv/notepad-apskats-kads-ir-ob1-sakilets-vecs-dators-t4082.html

    #198868
    grisha
    Participant

    Saakumaa iesaku NEizmantot memtest, mani diezgan ir pieviilis, taapeec vinju vairs neizmantoju. NEizmantoju arii vairs, kopsh tiku pie PC Check… . Arii patesteeju, kad zinaaju ka ka atminja ir mirusi, shis kaut ko atrada tikai, kad modulis bija pavisam beigts… .

    No shiem kaads vareetu dereet? [img]https://bildes.freefm.lv/thumb/378.jpeg[/img]

    NEgribaas uz dullo laadeet, jo driverguide ir uzlicis limitis bezmaksas lietotaajiem.. .

    P.S. Ja kaadam ieksh Linux (man KDE, nepatiik Gnome) skriinshotus var uztaisiit ar ksnapshot . Parasti gan aizmirstu, kaa shis saucas 🙂 . TAs taa, jo manai klavierei nav Print Screen poga (Mac klaviere)… .

    #198869
    Stat1CX
    Participant

    Š os te draiverus mēģināji https://www.nvidia.com/object/winxp_2k_71.89.html ?

    Būtu jāstrādā uz TNT2. Pirms laba laiciņa trāpījās viens aizvēsturisks pc ar TNT2, šie draiveri gāja godam.

    Atradu BIOS paku, gan jau būsi viņus mēģinājis https://drivers.softpedia.com/get/BIOS/Chaintech/Chaintech-7AIA5E-Bios.shtml

    #198870
    ob1
    Participant

    Stat1CX wrote:

    Š os te draiverus mēģināji https://www.nvidia.com/object/winxp_2k_71.89.html ?

    Būtu jāstrādā uz TNT2. Pirms laba laiciņa trāpījās viens aizvēsturisks pc ar TNT2, šie draiveri gāja godam.

    Mēģināju iepriekš un pamēģināju vēlreiz. Nelien virsū, saka, ka hardware neatbilst. 🙁

    #198871
    ob1
    Participant

    -> Grisha

    5217 mēģināju likt, nelien virsū maita. 5621 ir 8. versija, tāds man jau stāv šobrīd. 🙁

    #198872
    Stat1CX
    Participant

    Hmm, dīvaini. Š eit ir kaudze ar nvidia vecajiem draiveriem, kādam ir jāstrādā. https://downloads.guru3d.com/download.php?id=10

    Lai gan nav jēgas likt viņus un mocīties, MS draiveris būs pietekoši labs.

    #198873
    esters
    Participant

    Iemet tās TNT2 kartiņas PCI ID

    #198874
    ob1
    Participant

    Nelien virsū tie nVidias draiveri, lai gan VEN_10DE&DEV_002D, iekārta saucas NVIDIA RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro (Microsoft Corporation). 🙁

    Labi, tas tiešām nav tik svarīgi…

    #198875
    esters
    Participant

    Mēģini to pašu 71.89 un iebaro ar “have disk” norādot nv4disp2.inf

    #198876
    ob1
    Participant

    71.89 neiet arī, ja iebaksta ar degunu inf failā. WerNeo sūta 61.76 whql, varbūt tas aizies…

    #198877
    Stat1CX
    Participant
    #198878
    ob1
    Participant

    Tā, nVidia 6x.xx draiveri uzlien, bet rezulūcija ir 640×480 4bitu krāsās, vairāk uzlikt nevar. Jaunāki neatpazīst hardware un neliekas virsū vispār.

    #198879
    msh
    Participant

    Š…ihuja sebe 😀 Š itā visa lēnā krāmēšanās sniedz stabilu kasti? 😀 😀

    Rezumējam:

    Diena viens – uzcepam win disku, nezinot kas par dzelžiem iekšā un kādus draiverus vajag 😀

    Diena divi – atklājam, kas par dzelžiem, sākam kaut ko jāties

    Diena trīs – darām to, kas bija jādara pirmajā dienā – jāsaved kaste dzelziskā kārtībā 😀

    Cik vēl dienas paies – kopā droši vien nedēļa? 😀

    Š ito topiku pie anekdotēm 😀 Piedod atvaino, bet te nevar nerēkt – man visa tava nedēļa vienā aktīvā vakarā salien, ieskaitot kastes sadalīšanu pilnīgos reizinātājos un iztīrīšanu :devil:

    #198880
    rajah
    Participant

    grisha wrote:

    Saakumaa iesaku NEizmantot memtest, mani diezgan ir pieviilis


    arī pievienojos

    labāks ir Gold Memory no Hirens CD

    pamēģini – 71.84, nez kāpēc savā softu bibliotēkā esmu atstājis tieši priekš 2 geforcēm

    #198881
    memorex
    Participant

    Atkal autors sevi “parādija”

    Pirmais ko es darītu atrastu pareizo bios, pēctam var jāties ar driveriem (kas varētu arī būt par problēmu šajā situācijā).

    Tak vajag 2 monitorus, lai varētu strādāt… 1x izurbjoties kā taisīt pašam savu XP versiju, vairāk kā stndu tur nav ko darīt +- kamēr disku izveidojam, sametam SP, updatus utt.

    Windows vidē es izmantoju šo memtest

    #198882
    Stat1CX
    Participant

    Memtests windows vidē ir galīgi garām, viņš nespēs iztestēt tos RAM blokus kuros ir iekrauts kāds softs vai kas cits. Vienīgais pareizais veids kā testēt RAM ir tikai un vienīgi tad ja nav ielādēta OS un nekas cits kas piekrauj RAM.

    #198883
    memorex
    Participant

    Manis minētais memtest nav pagaidām pievīlis 😉

    #198884
    drunk_lizard
    Participant

    klauns paliek klauns….

    #198885
    ob1
    Participant

    Es jau domāju – kur tad ķirzaks palicis ar savu žulti … 🙂

    #198886
    WerNeo
    Participant

    Ob1. Kāpēc veca kaste ar XP jānomoka ar smagajiem vizuālajiem pribambasiem? 🙂 To gan nesaprotu.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 70 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā