BSA trako nu jau arī Latvijā… (pārpublicējums)

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas BSA trako nu jau arī Latvijā… (pārpublicējums)

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 13 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #146776
    samurajs
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/atteli/20080402224556653.jpg[/imgl]Ievērojot problēmas aktualitāti, nolēmu šo 31.marta TVNET ziņu piedāvāt apspriešanai arī Notepadā.

    46% Latvijas datorveikalu ir iespējams iegādāties nelegālas datorprogrammas, liecina starptautiskās programmatūras autortiesību aizsardzības organizācijas “Business Software Alliance” (BSA) veiktais pētījums.

    Kā aģentūru LETA informēja BSA Latvijas nodaļas izpilddirektore Sanita Meijere, pētījums tika veikts akcijas “Noslēpumainais pircējs” gaitā.

    No pērnā gada oktobra līdz decembrim akcijas laikā speciāli apmācīti cilvēki apmeklēja veikalus, kas nodarbojas ar programmatūras tirdzniecību, un izteica vēlmi iegādāties programmatūru. Noslēpumainie pircēji apmeklēja 160 veikalus 30 Latvijas pilsētās un noskaidroja, kuros no tiem var iegādāties pirātiskas datorprogrammas.

    Gandrīz puse veikalu Latvijā ir gatavi pārdot nelegālas datorprogrammas, tādējādi nostādot pircēju autortiesību pārkāpēja lomā. Pircējam minot, ka pērk datoru lietošanai mājās, pārdevēji paši piedāvāja instalēt tajā nelegālas datorprogrammas. Jāpiebilst, ka pārdevēji par šo pakalpojumu nereti prasījuši tikpat lielu naudu, cik maksātu licencētu programmu komplekts mājām, norādīja Meijere.

    Daudziem pārdevējiem trūkst zināšanu par programmatūras klāstu un lietošanas nosacījumiem. Piemēram, uzņēmumam piedāvāts iegādāties mājas komplektu, savukārt mājas lietotājam pārdota nelegāla antivīrusu programmatūra – tā vietā, lai ieteiktu piemērotu mājas lietošanai paredzētu legālu antivīrusu programmu.

    No šā gada janvāra līdz martam veikalos, kuros noslēpumainajiem pircējiem tika piedāvātas nelegālas datorprogrammas, kontrolpirkumus veica arī Ekonomikas policija. Tāpat pārkāpēji saņems BSA vēstules ar aicinājumu piedalīties īpašās apmācībās par datorprogrammu tirdzniecību. Turpmāk plānots līdzīgas pārbaudes rīkot regulāri.

    Lielākais nelegālu programmu tirdzniecības īpatsvars konstatēts Bauskā, Jūrmalā, Olainē un Tukumā. Rīgā nelegālas programmas bija iespējams iegādāties 46% veikalu. Alūksnes, Jelgavas, Siguldas un Valmieras veikalos konstatēts zemākais pirātisma līmenis. Nelegālas datorprogrammas tika piedāvātas dažādos datortehnikas veikalos – gan lielu tīklu filiālēs, gan pie atsevišķiem maziem tirgotājiem.

    Saskaņā ar starptautiskās pētījumu kompānijas “IDC” datiem kopējais datorpirātisma līmenis Latvijā 2006.gadā samazinājies par vienu procentu, sasniedzot 56% līmeni.

    Datorprogrammu pirātisms 2006.gadā Latvijas ekonomikai nodarījis zaudējumus 26 miljonu ASV dolāru (11,5 miljoni latu) apmērā, kas ir par sešiem miljoniem dolāru (2,6 miljoni latu) vairāk nekā 2005.gadā.

    BSA ir dibināta 1988.gadā un darbojas vairāk nekā 80 pasaules valstīs. Organizācija Latvijā pastāv kopš 2001.gada, un tajā ir iesaistījušies 28 vietējie programmatūras ražošanas un tirdzniecības uzņēmumi.

    BSA ir vadošā organizācija drošas un likumīgas digitālās pasaules veidošanā. BSA aktivitātēs tiek atbalstīta izglītība un politika, kas veicina autortiesību aizsargāšanu, lielāku drošību virtuālajā vidē, kā arī tirdzniecību un komerciju elektroniskajā vidē.

    #178022
    Sid
    Participant

    A tad pasakiet man tā: tās spēles, kas maximā maksā LS 2,50- rus versijas, skaitās legālas? 😀

    #178023
    WerNeo
    Participant

    Sid… Jā!

    #178024
    Sid
    Participant

    Nopietni? 😀 Man tas nekad tā īsti nav dalecis – kāda jēga taisīt spēli, ko pārdod par, piemēram, 20ls, tad uzmaukt rus versiju un pārdot par 5ls, hh…

    #178025
    samurajs
    Participant

    Sid: Tās ir businesa smalkās nianses… izaugsi liels – sapratīsi! 😀 😀 😀

    #178026
    WerNeo
    Participant

    Iedomaajies, ka tu esi progrmmeetaajs, kas izveidojis speeli… ilgi un dikti pie taas esi straadaajis, bet nav cilveeku, kas par to maksaa normaali, jo visi “kačā” no DC”… Pēkšņi, Maxima tev piedāvā… Mēs tev uzreiz maksājam 100000Ls… bet tu mums ljauj speeli izplatiit pa savam…. Respektiivi, mees maksaajam par razhoshanu… tu tikai priecaajies, ka cilveeki peerk Tavu produktu…

    #178027
    samurajs
    Participant

    Pie tam, domājams, tās nav jaunākās spēles. Lielais peļņas vilnis jau noskrējis, tagad var arī nolaist cenu.

    #178028
    QueenZ
    Participant

    Viens jautaajums par softa paardoshanu.. Nu piemeeram es uztaisu savu softu, ko peectam veelos paardot veikalos, bet vaitad man vispaar ar veikalu ir kaads sakars? Man jau liekas, ka es vienkaarshi paardodu savu speeli vairumtirgotaajiem un esmu laimiigs, jo tas vai vinji tur tiem veikaliem paardod vai nee mani neskar.. va vai pareizi sapratu?

    #178029
    quizzical
    Participant

    Man vislabak patīk tās filmas lielveikalos pa 59 kapeikaam, vai arii pa 99 un līdzi naak velviena tuksha matrica 😀

    #178030
    samurajs
    Participant

    Aha, gadās ka tur ko labu arī var atrast! Uz klātpieliktās matricas pārkopē filmu kaimiņam, pretī dabū pudeli. Navars sastāda 300%! :money: Bet tu līdz ar to esi kļuvis par “briesmīgo pirātu” 😀 😀 😀

    #178031
    rajah
    Participant

    Quote:

    BSA aktivitātēs tiek atbalstīta izglītība un politika, kas veicina autortiesību aizsargāšanu,


    mjā, izglītība. ziniet izglītības augšākie ešeloni tomēr paši spiež uz to pirātismu – mācību plānos tak ir Tikai Windows un MS Office – pārējais tikai garāmskrienot – ka ir tāds OpenOffice un Linux.

    ja nebūtu šī pirātiskā Office, tas būtu tāpat kā kara laikā klavieres mācīties spēlēt – uz avīzes uzzīmētiem taustiņiem. ja nebūtu pirātiskā softa, tad pie mums IT izglītības līmenis būtu kā Anglijā – esot gadījums no dzīves, vai nu arī jau folklora: Anglijā strādājošā letiņu meiča ierauga ka angļu ģimenē ir dators – ja dators, tātad arī internets. viņai tiek paziņots ka dators esot saplīsis un dārgi izmaksāšot remonts (ķipa tavo – kaut kas līdzīgs) – lai ar meiča nav datorspecs, problēma nesot bijusi liela un dators rūcis kā pienākās. Angļiem brīnumi – Latvijas hakeris atbraucis.

    Vārdu sakot – ne vienmēr tā legalitāte ir tā labākā.

    #178032
    samurajs
    Participant

    He, bet kas notiktos, ja vienā jaukā dienā visiem pēkšņi pārstātu darboties pirātiskais softs? Latvija IT attīstībā uzreiz tiktu iedzīta nākamajā vietā aiz Ä€frikas 😀

    #178033
    marr
    Participant

    zinu tepat Latvijā cilvēkus, kam jebkas, kas “neiet pats par sevi” ir slikti un neiespējami piedabūt strādāt, tātad nepieejams.

    Tāpat ir šeit cilvēki, kam vieglāk ir nopirkt pa piecīti pirātisku programmu, lai arī pēc tam pašam ir tā jācracko nekā meklēt to internetā un vilkt.

    Kas attiecas uz LV izglītības sistēmu, tad šāda linux apskatīšana, manuprāt, ir uzticama vidusskolai, jo augstskolā par šo var mācīt tikai tos, kas ir aizgājuši ar datorvirzienu saistītām jomām. Piemēram, ja manā augstskolā kāds sāktu ieviest kursu, kas vērsts uz IT, tad liela daļa vienkārši būtu šokēti, jo tas nav šīs augstskolas mērķis. Man, personīgi, protams, nekādas problēmas ar to nerastos. Augstskolās (vismaz manā) viss ir pakārtots efektivitātei, vismaz vairāk vai mazāk, jo nav īsti jēgas kaut ko baigi bīdīt uz linux, ja specifiskā programmatūra tur tāpat nav atbalstīta. Nevar jau arī uzlikt studentiem par pienākumu pašiem uz saviem datoriem to visu sagādāt pa savam, vismaz skolā esošajā datorcentrā visam ir jābūt legāli pieejamam uz vietas.

    Tajā pašā laikā, IT supports piedāvā “pamācību” kā piedabūt iekšējā printera darbošanos ne tikai no win xp skatpunkta… atkarīgs no tā ko attiecīgais students savam PC (vai mac’am) iemācījis…

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 13 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā