Kā nopirkt spuldzīti jeb Skopais maksā divreiz

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Kā nopirkt spuldzīti jeb Skopais maksā divreiz

Tiek skatīts 9 ierakstu – 1 līdz 9 (no 9 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #156288
    samurajs
    Participant

    Esam jau rakstījuši par mūsdienīgajām energoekonomiskajām luminiscences un LED spuldzēm, bet šodien vēl mazliet paplašināsim savu redzesloku. Faktiski visi šie gaismekļi nosacīti dalās divās lielās grupās: zīmola prece un noname. Cenas ziņā atšķirība sasniedz 2-3 un vairāk reižu, bet kalpošanas ilguma ziņā tā var sasniegt pat desmitus reižu. Š oreiz apskatīsim dažas tehniskās nianses, kas palīdzēs saprast atšķirības iemeslus.

    Par kvēlspuldzēm un halogēnu spuldzēm laikam visiem viss tāpat skaidrs. Kaut arī atklājušies interesanti fakti: piemēram, dažas ķīnīzeru firmas “aizmirst” halogēnu spuldzēs ielikt pašus šos halogēnus – konkrēti, joda kristālus. Ja santīmus netaupīsi, pie juaņas netiksi… 🙂

    Luminiscences spuldzes

    1. attēls: Š ai luminiscences spuldzītei ir 12 gadu, toreiz tā maksāja (ar akciju) mazliet virs 5 Ls. Jā, toreiz par šo naudu sanāca apmēram pusotra spaiņa benzīna, bet spuldzīte diendienā kalpo joprojām. Nav vairs tik spoža kā sākumā, tāpēc no guļamistabas pārceļoja uz vannas istabu. Bet deg.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_p3277977_1.jpg[/img]

    2. attēls: šis ir pēdējais atlikušais eksemplārs no noname spuldžu partijas, kurš jau izturējis gadus divus. Brālīši un māsiņas nomira vidēji pēc 3 mēnešu ekspluatācijas.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_p3277976_1.jpg[/img]

    Tagad paskatīsimies, kas lācītim vēderā. Bez parastām dienasgaismas spuldžu caurulītēm (kuras var būt visdažādākajā formā un izskatā) cokolā iemontēts “elektroniskais balasts”, kura uzdevums ir palaist spuldzi un regulēt strāvu caur to (3. un 4. attēls). Visvairāk gan elektronika, gan pašas spuldzes baidās no palaišanas momenta, kura laikā tiek caursista zemas kvalitātes elektronika un/vai pārdedzināti lampu kvēlkatodi. Tāpēc tiek ieteikts šīs spuldzes pēc iespējas retāk slēgt iekšā-ārā.

    Mūsdienu zīmolu jaunākie modeļi vairs nebaidās no biežas slēgšanas, jo tajos parādījies inovatīvs risinājums – katoda ķēdē ieslēgts pozistors jeb termorezistors, kas ierobežo strāvas lēcienu ieslēgšanas brīdī. Š ai detaļai istabas temperatūrā ir liela pretestība, kura sasilstot plūstoši samazinās. Līdz ar to spuldze ieslēdzas pakāpeniski ar 0,5-1 s aizkavi un katodu pārdegšana vairs nedraud.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_ptc1_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_epra_osram_1.jpg[/img]

    Svarīgi arī zināt, ka “elektroniskais balasts” darbojoties sasilst un dzesēšanas tam nav nekādas. Tāpēc liela nozīme ir attālumiem starp detaļām, lai viena nekarsētu otru. Bet lielāka plate nozīmē arī resnāku cokolu, kura dēļ ne katrā plafonā spuldzīte ies iekšā. Ķīniešu noname ražotāji šo faktoru vispār ignorē (salīdzinām 1. un 2. attēlu) – lūk vēl viens iemesls spuldzēm ātri iziet no ierindas.

    Ķīniešu taupīgums ir vienkārši anekdotisks – dažos modeļos no lampām nākošie vadiņi pie balasta plates ir vienkārši pietīti. Pielodēt tos “aizmirsies”. Cik ilgi šāda konstrukcija kalpos – varam tikai minēt.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_china_epra_1.jpg[/img]

    Secinājumi. Ja pērkam luminiscences (jeb t.s. ekonomisko) spuldzi – ejam Maximai apkārt ar līkumu. Apmeklējam kādu normālu apgaismes tehnikas veikalu un tur noteikti būs Osram vai Philips ražojumi. Ļoti reti, bet mēdz gadīties brāķi, tāpēc obligāti saglabājam kases čeku. Arī šīm spuldzītēm ir 2 gadu garantija!

    Faktiski ir dzirdēts par spuldzēm ar 20,000 h un ilgāku aprēķināto darbmūžu, bet šeit arī spēkā vecais biznesa likums: gaismeklis nedrīkst dzīvot pārāk ilgi. Jo kurš tad vairs pirks jaunas spuldzes? 🙂

    LED spuldzes

    LED spuldzes vēl tikai ienāk mūsu dzīvē, veikalos pieejamais sortiments ir neliels, un izstrādājumi ir ļoti dārgi. Tomēr LED spuldzes ir visekonomiskākās no visām, un ar visilgāko kalpošanas laiku, kas parasti sākas ar 10,000 h.

    Parasti LED spuldze sastāv no vienas vai vairākām LED virknēm un elektroniska draivera, kas pilda to pašu lomu, ko balasts luminiscences spuldzēs.

    Tieši no draivera visvairāk atkarīgs, cik ilgi mūsu spīdeklis kalpos. Lētākajās noname spuldzēs LED strāvas ierobežošanai draivera vietā lieto visparastāko kondensatoru.

    5. attēlā redzam visai izdevušos konstrukciju (t.s. “kukurūza”), kura izstaro gaismu uz visām pusēm. Diemžēl visprastākais draiveris nenodrošina vienmērīgu LED palaišanos, un starta momentā strāvas impulss tās bieži izsit.

    6. attēlā “kukurūza” pēc pusgada ekspluatācijas – daļa LED jau mirušas

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_china_led1_1.jpg[/img]

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_dead_led_1.jpg[/img]

    Normālu zīmolu LED spuldzēs draiverī lieto specializētas mikroshēmas (7. attēls) vai pat Atmel mikroprocesorus (līdzīgus kā Arduino). Protams, tas uzreiz sadārdzina preci, bet vismaz ir reāla cerība, ka spīdeklis kalpos daudzus gadus.

    [img]https://notepad.lv/userpix/28_leddri_1.jpg[/img]

    Ķīniešu noname LED spuldzes parasti nekalpo ilgāk par 1000 stundām. Pašas bezkorpusa LED, alumīnija radiatoru u.c. pienākas nostiprināt ar termopastas izmantošanu, bet arī to ražotāji pamanās “aizmirst” uzziest.

    Secinājumi: Kādas firmas preci izvēlēties? Ražotāju skaits pasaulē pārsniedz 1000, bet galvenokārt tie visi ir no Ķīnas vai Indijas. Latvijas specializētajā internetveikalā nopērkamā prece uzticību neizraisa. Varētu ieteikt pameklēt Philips, Toshiba, Megaman izstrādājumus – vismaz UK dzīvojošajiem tas nebūs problēma. Un atkal neaizmirstam par garantiju un kases čeku.

    Palasīt vēl par šo tēmu.

    #284134
    traxis
    Participant

    Par to, ka skopais maksā 2x esmu pārliecinājies – nopirku lata veikalā ekonomisko spuldzīti, kura dega ar nepatīkamu zilu gaismu un darbošanās mūžs tai bija aptuveni 10 ieslēgšanas reizes. Pēc tam nopirku Grundig spuldzi kas kalpo tīri neko.

    P.S – esmu ievērojis, ka lētas, nezināmas izcelsmes spuldzes izdala arī nepatīkamu specifisku smaku

    #284135
    ZaneBea
    Participant

    Es tomēr izvēlos pagaidām pirkt lētākās spuldzes, kā nekā, 2 gadu laikā, ja nu kaut kas viņai notiek es nesu apmainīt un nav bijis gadijums, ka nemainītu, savukārt atmaksājas atrāk nekā 2 gados. Tur pretīm dargie brendi parasti tā pat nedod garantiju ilgāk par 2 gadiem, bet šajā periodā viņas man neatmaksājas.

    #284136
    garaisezis
    Participant

    Es ar ASDA lielveikalā (uk veikals līdzīgs kā LV maxsima, jeb rimi) iegādājos pāris LED gaismas, garantijas nekādas, bet jau trešo gadu deg, vienīgi nedaudz tumšāk kā sākumā. Patēriņš jau foršs, 1w tikai labi ja.

    #284137
    Jaunzems
    Participant

    To, ka kvalitāte nozīmē augstāku cenu tikai pirmajos brīžos pirms iegādes, bet ietaupījumus kopumā, jau ļoti labi zinu. Tas attiecas gandrīz visur. Sākot ar Zepter katliem beidzot ar kvalitatīviem apaviem.

    #284138
    darklight
    Participant

    Vai nav par daudz saslavēti Philips un Osram? Nezinu par galīgiem noname, bet vairākas Acme ekonomiskās spuldzes kalpo jau ne pirmo gadu un nav ne vainas.

    #284139
    Ralfie
    Participant

    Es ar mājās ACME luminiscējošās saliku pirms gandrīz 2 gadiem ~12 gab.. Viena nobeidzās fizisku bojājumu dēļ – saplēsu netīšām.. 😀

    Pamazām pāreju uz LED lampiņām.. bet tik tām, mazajām griestos iebūvējamajāmajāmajām 😀

    Philips un Osram piekrītu, ka ir par daudz saslavētas

    PS. tās Acme lampas Maximā pirku.. bij akcija 0,53Ls – grēks neņemt! Paņēmu gandrīz visas, kas bij plauktā.. 😀

    #284140
    Stat1CX
    Participant

    Man ar trīs acme luminiscences spuldzes griežas jau apmēram 2 gadus, pirktas pa kaut kādiem 70 santīmiem maximā 😀

    #284141
    2it.lv
    Participant

    Kvalitātīvs LED apgaismojums ir arī Delock-Lightning. Protams, kā jau viss ražots Ķīnā, bet ar vācu kvalitāti.

Tiek skatīts 9 ierakstu – 1 līdz 9 (no 9 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā