Visaugstākais kiberdrošības risku skaits mobilajās ierīcēs novērots ziemas mēnešos un vasaras beigās

Pērn antivīrusa, kas darbojas IKT pakalpojumu sniedzēja “Bite” tīklā, visaugstākais reģistrēto kiberdrošības risku skaits mobilajās ierīcēs ir bijis jūlijā, augustā, kā arī decembrī un janvārī. Kopumā aizvadītajā gadā reģistrēti vairāk nekā 121 miljons kiberdrošības risku, kas ir par 13% mazāk nekā gadu iepriekš. Uzņēmuma eksperti norāda, ka drošības risku skaits ir visaugstākais mēnešos, kad tiek iegādāts lielākais apjoms jaunu mobilo ierīču. Savukārt, lai arī kopējais drošības risku skaits ir samazinājies, audzis to brīdinājumu skaits par kiberriskiem, kurus mobilo ierīču lietotāji ignorē.

“Bite” dati liecina, ka 2021. gadā, tāpat kā 2020. gadā, visaugstākais kiberdrošības risku skaits, kas skar mobilās ierīces, ir reģistrēts jūlijā un augustā – vairāk nekā 6 miljoni. Arī ziemas mēnešos – decembrī un janvārī – kibernoziedznieki darbojušies visaktīvāk, un fiksēto drošības risku skaits ir sasniedzis attiecīgi 23 miljonus un 32 miljonus.

“Raugoties uz kopējā ziņojumu skaita samazinājumu, jāsecina, ka, iespējams, kibernoziedznieku aktivitāte ir nedaudz pazeminājusies, kā arī cilvēki ir kļuvuši uzmanīgāki. Vienlaikus jāuzsver, ka ļoti augsts kiberrisku skaits ir dažos vasaras un ziemas mēnešos. Kāpēc? Vasaras otrajā pusē sākas gatavošanās jaunajam mācību gadam un daudzi skolēni iegūst jaunu vai savu pirmo mobilo ierīci, un, ja tai nav antivīrusa aizsardzības, tā nereti kļūst par kibernoziedznieku mērķi. Piemēram, augustā novērojam, ka identificēto kiberrisku skaits katru gadu kāpj aptuveni četras reizes. Savukārt ziemas mēnešos – gan decembrī, gan janvārī – tirgotāji organizē dažādas mobilo ierīču pārdošanas akcijas, un ierīces tiek bieži izvēlētas arī par Ziemassvētku, Jaunā gada dāvanām. Līdz ar to, parādās daudz jaunu ierīču, kurām nav antivīrusa aizsardzības un kas tādējādi tiek pakļautas kiberriskiem,” saka Una Ahuna – Ozola, “Bite” Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja.

Viņa papildina, ka biežākie riski, kas apdraud mobilās ierīces “slēpjas” dažādās mobilajās lietotnēs un spēlēs. Ļoti bieži, lejupielādējot spēli vai lietotni, cilvēki nepievērš uzmanību tās izcelsmes avotam un drošības apsvērumiem. Proti, tieši spēlēs un lietotnēs kibernoziedznieki nereti ieintegrē vīrusus, dažādas ļaunatūras, kas lejupielādes rezultātā nonāk viedtālrunī.

Savukārt sociālajos medijos biežas lamatas ir dažādas saīsinātas un nepazīstamas interneta lapu adreses. Tās tiek publicētas, it kā vedot uz konkrētu mājas lapu, bet daudzos gadījumos, uz tām uzklikšķinot, mobilajā ierīcē var lejupielādēties ļaunatūra, vīruss u.tml. Līdzīgi gadījumi tiek novēroti arī īsziņās, kur cilvēki nereti saņem ziņas ar saīsinātām mājas lapu adresēm it kā no bankas, veselības iestādes u.c., aicinot atsūtīto saiti apmeklēt.

Arvien vairāk brīdinājumu par drošības riskiem tiek ignorēti

“Bite” dati liecina, ka aizvadītajā gadā, salīdzinot ar 2020. gadu, par 4% jeb 304853 gadījumos palielinājies to brīdinājumu skaits par bīstamām mājas lapām, kas tiek ignorēti. Vēl jo vairāk, par 35% palielinājies gadījumu skaits, kad, saņemot brīdinājumu par nedrošu mājas lapu, tā netiek aizvērta.

“Lai arī datos redzam, ka liels skaits drošības risku tiek ignorēti un cilvēki tik un tā pieņem lēmumu apmeklēt mājas lapas, kas var radīt apdraudējumu, novērojamas arī pozitīvas tendences. Proti, pērn, salīdzinot ar 2021. gadu, par 134% audzis to gadījumu skaits, kad ierīces lietotāji, saņemot paziņojumu, ka konkrētā mājas lapa nav droša, izvēlās nedoties uz mājas lapu. Tas nozīmē, ka cilvēki tomēr ir kļuvuši piesardzīgāki un zinošāki par draudiem internetā. Tikmēr par kibernoziedznieku upuriem kļūst tie, kuri nolemj riskus ignorēt,” secina U. Ahuna – Ozola.

“Bite” eksperti uzsver, ka, lai izvairītos no kiberriskiem, pirmkārt, ir ne tikai svarīgi parūpēties par antivīrusu savā mobilajā ierīcē, bet arī regulāri instalēt ierīces automātiskos atjauninājumus.

Tāpat ir būtiski izmantot drošas paroles, kas neatkārtojas, iekļaujot tajās lielos un mazos burtus, skaitļus un simbolus. Spēcīgas, grūti atminamas paroles būs šķērslis kibernoziedzniekiem.

Mobilo ierīču saimniekiem arī jāparūpējas, lai dati, kas tiek uzglabāti ierīcē, tiek šifrēti. Savukārt mobilās lietotnēs un spēles ieteicams lejupielādēt tikai no uzticamiem avotiem, t.i. oficiālajiem “Android” un “iOS” mobilo lietotņu veikaliem.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt