Tests: Nokia N900

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Testi Tests: Nokia N900

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 34 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #150822
    shady
    Participant

    Nu ir pienākusi kārta kam ekskluzīvākam, un tā ir Nokia N900. Ar ko šī iekārta izceļas uz citu fona? Vai tā ir tikai cena? Jauna operētājsistēma? Kas labs, slikts – to visu varēsiet izlasīt tālākajā apskatā.

    Dizains un ērtums

    Nokia N900 ir diezgan paprāvs savās formās (110.9 x 59.8 x 18mm) – biezākajā vietā (kameras apvidus) sasniedz pat 19,55mm. Pat ja pret izmēriem nebūtu nekādu pretenziju, tomēr kabatā tas liks sevi manīt. Domāju, ka arī kaklā tādu nebūs vēlme karināt (181g). Tiem, kuri nēsā somiņā – gabarītu problēmas neizjutīs.

    Izstrādātāji ir parūpējušies par pilnu, izbīdāmu QWERTY klaviatūru, lai lietotājam būtu viegli rakstīt. Kā pats izjutu – tik ērti nemaz nav. Ar vienu roku parakstīt dēļ svara balansa ir neiespējami. Kaut vai uzrakstot ciparus ir jāspiež speciāls taustiņš, kas sarežģī un padara darbu ar klaviatūru aizvien neērtāku.

    Š īm nepilnībām tiek piedāvāts labs risinājums – liels skārienjūtīgais ekrāns (ar 800 x 480 px izšķirtspēju). Patiesībā šo veidu izmantoju arī pats, bet klaviatūru tikai tad, ja vajadzēja uzrakstīt ko garāku.

    Priecē, ka ir integrēts irbulītis skārienjūtīgajam ekrānam un lielākiem darbiem to izmantot tomēr ir ērtāk, bet īsākas ikdienas darbības (pazvanīt, palaist kādu programmu vai uzsist īsu SMS) var veikt bez irbulīša (ar pirkstu).

    Aizmugures vāciņā ir iestrādāta paceļama “kājiņa” (skat.att. zemāk), ar tās palīdzību tālruni var novietot slīpumā, lai viegli redzētu ekrānu (kaut vai skatoties filmu).

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nokia_n900_1_notepadlv_1.jpg[/img]

    N900 – telefons vai tomēr dators?

    Lai cik tas sarkastiski izklausās – šis jautājums ienāca prātā jau pirmajās darba minūtēs. Pat oficiāli Maemo mājas lapā tas tiek nosaukts par mobilo kompjūteru.

    Kas par to liek aizdomāties?

    Jau ieslēdzot telefonu to var vizuāli pamanīt, jo ielādes sistēma grafiski attēlo ielādi (boot), kas līdzinās datorsistēmām.

    Kas tad tā ir pa sistēmu? Tā ir jaunā Maemo (5. izlaiduma) sistēma, kura bāzēta uz Debian linux operētājsistēmu. Līdz ar to varam baudīt Maemo linux sniegtās iespējas.

    Pirmais ko pamanīju ir 4 desktopi, kuri katrs ir modificējami ar savām ikonām, darbvirsmas bildi (desktop background). Lai gan esmu vairāku desktopu cienītājs, tomēr uz N900 atslēdzu dažus, jo 4 telefonam ir mazliet par daudz – ar 2 pilnīgi pietiek. Vienu desktopu pielāgoju zvaniem, otru – programmām, piezīmēm un plānotājam. Starp darbvirsmām pārslēgties ir diezgan ērti – pārvelc no labās puses uz kreiso pāri ekrānam vai otrādi – atkarībā no tā – uz kuru dekstopu vajag tikt (manā gadījumā ir vienalga, jo iet pa apli). Pieļauju domu, ja šis telefons būtu manā īpašumā vairāk kā mēnesi, tad visticamāk būtu personalizētas visas 4 darbvirsmas un lūkotos jau papildināt to skaitu.

    Tā kā Maemo ir daudzuzdevumu sistēma, tad varam palaist vairākas programmas vienlaicīgi (attēlu skatīt zemāk). Ar tām var operēt līdzīgi kā datorā. Ja vēlamies pārslēgties starp programmām, tad programmas logs samazinās un eleganti paliek uz desktopa rindā ar citām palaistām programmām. Intereses pēc gribēju noskaidrot – cik tad programmas ļaus vienlaicīgi palaist. Sāku spiest uz visām pēc kārtas. Sākumā tās ierindojās pa 3 rindā, tad uzita nākamo rindu un samazināja pakāpeniski programmas loga izmēru līdz ierindojās 16 programmas ekrānā. Ko nu? Vairāk gan nevar? Nē, var! Palaižas aizvien jaunas, bet nu man apnika. Samazināties gan vairs nesamazinājās, bet nākas skrullēt programmu logus pa desktopu uz augšu un leju (nevajag aizmirst, ka palaistās programmas nepārtrauc savu darbu – turpina skanēt radio, hronometrs skaitīt sekundes, līmeņrādis rādīt telefona novietojumu grādos un viss pārējais to, ko viņām būtu jādara.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nokia_n900_7_notepadlv_1.jpg[/img]

    Nemaz neteiktu, ka sistēma būtu kļuvusi “bremzīga”, protams, var just, ka kļuvusi mazliet lēnāka, bet izskatās, ka šis aparāts ar visu tīri labi tiek galā. Tajā laikā, kad biju palaidis n-tās programmas, man pazvanīja – saruna noritēja veiksmīgi bez nekādas aizķeršanās. Kad izdomāju palaist vēl papildus video klipu, tad gan ienākošais zvans iebremzēja, bet saruna netika traucēta un noritēja veiksmīgi. Secinājumus varat izdarīt paši.

    Programmu instalācija norit vienkārši:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nokia_n900_2_notepadlv_1.jpg[/img]

    Ieejam programmu pārvaldē (Application Manager) un izvēlamies sev vajadzīgo: atinstalēt (uninstall), lejuplādet (download) vai atjaunināt programmatūru (update).

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nokia_n900_3_notepadlv_1.jpg[/img]

    Izvēlamies lejuplādēt un ekrānā atveras viss smuki sadalīts pa kategorijām, kur zem attiecīgas sadaļas ir atbilstoša programmatūra: All, Network, Desktop, Development, Education, Games, Graphics, Location & navigator, Multimedia, Office, Science, System, Utilities, Other.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nokia_n900_4_notepadlv_1.jpg[/img]

    Izvēlamies sev vajadzigo programmu no attiecīgās kategorijas un ejam tālāk.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nokia_n900_5_notepadlv_1.jpg[/img]

    Ieķeksējam lodziņā, ka piekrītam instalācijai, un ejam tālāk ar “continue”.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nokia_n900_6_notepadlv_1.jpg[/img]

    Apskatamies kopsavilkumu, sīkāku aprakstu un, ja viss apmierina, tad spiežam “installing” un programma tiek uzinstalēta.

    Kā jau linux sistēmai, tad to iedomāties bez konsoles ir pagrūti. Lai gan visas darbības un telefona uzstādījumus varam veikt grafiski tāpat kā citiem telefoniem – tomēr “urķiem” un profesionāļiem ir pieejama arī konsole(attēlu skatīt zemāk), lai šo iekārtu padarītu aizvien daudzfunkcionālāku un pielāgoto savām specifiskajām vajadzībām.

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nokia_n900_8_notepadlv_1.jpg[/img]

    Kas tad lācītim vēderā?

    Š o verķīti darbina ARM arhitektūras Cortex – A8 procesors ( TI OMAP 3430), kura taksts frekfence ir 600 Mhz. Grafiskais procesors: PowerVR SGX ar OpenGL ES 2.0 atbalstu.

    Atmiņa šim telefonam nav neko maza: izdalīta 256 MB operatīvā atmiņa (SDRAM un 768 MB virtuālā atmiņa (swap). Visu savu informāciju varam glabāt jau nokomplektētā atmiņā, kuras apjoms ir 32 GB (eMMC), ja ar šo vēl nepietiek, tad varam ievietot papildus Micro SD karti līdz 16 GB.

    Interesants fakts, ka iebūvētā Maemo interneta pārlūka izstrādē ir piedalījusies mozilla un iekļauts Adobe Flash v.9.4 un pilns AJAX atbalsts. Pārlūks mani pilnīgi apmierināja un neizjutu pat vajadzību pēc Opera Mobile.

    Pēc noklusējuma telefons atskaņo šādus multimediju formātus:

    Attēli: BMP, EXIF, GIF87a, GIF89a, JPEG, PNG, TIFF, WBMP, WMF.

    Audio: AAC, AAC+, eAAC+, M4A, MP3, WAV, WMA

    Video: 3GPP (H.263), ASF, AVI, Flash Video, H.264/AVC, MPEG-4, WMV, XVID.

    Navigācijai ir iebūvēts A-GPS un attiecīgā OVI Maps programmatūra, kura ērti palīdzēs orientēties apkārtnē un sameklēt sev vajadzigo galamērķi.

    Ja konkrētām darbībām vajag lielāku ekrānu par telefonā pieejamo, tad varam pieslēgt pie TV, ko nodrošina TV izeja. Modelis atbalsta gan PAL, gan NTSC režīmu. Š o savienojumu nodrošina nokia video kabelis (CA-75U).

    Bluetooth profili: HFP, HSP, A2DP, AVRCP, FTP, OPP.

    UpnP atbalsts, kurš padara ērtāku darbu ar dažādām papildiekārtām.

    Tiem, kuriem internets ir dzīves nepieciešamība, var priecāties arī par WLAN (wi-fi) atbalstu. Tas nereti ir kvalitatīvāks,izdevīgāks par mobilā tīkla operatora piedāvātajiem pakalpojumiem.

    Vēl no tīkla savienojumiem atbalsta: GPRS, EDGE, WCDMA, HSPA un Bluetooth.

    Fotogafēšana un filmēšana

    Par optiku šajā telefonā arī nav aizmirsts – foto kvalitāti mums nodrošina pasaulē pazīstamais brends – Carl Zeiss. Uzņemt attēlus varam ar izšķirtspēju 5 mpx (2584 x 1938), kas pietiekoši šādai ierīcei. Attēlu kvalitāte ir ļoti laba, ja salīdzina ar citiem telefoniem. Saprotami, ka vislabākie attēli iznāk dienas gaismā un pie laba apgaismojuma. Toties novēroju arī to, ka fotografējot pilnīgā tumsā – zibspuldze savu darbu paveic godam un attēla kvalitāte ir salīdzinoši pat ļoti laba. Veicu eksperimentu un uzrakstīju uz lapiņas tekstu, un izslēdzu visu apgaismojumu – rezultāts bija ļoti labs – teksts saskatāms skaidri un nav izplūdis.

    Pievienoju apskatam arī pāris foto uzņēmumus:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_bilde_m_1.jpg[/img]

    Nesamazināts attēls ir pieejams šeit:

    [img]https://notepad.lv/userpix/29_nakts_m_1.jpg[/img]

    Nesamazināts attēls ir pieejams šeit:

    Ja vēlamies uzņemt ne tikai bildes, bet arī video, tad tas arī nebūs neiespējami. Filmēt video varam ar 848 x 480 px izšķirtspēju pie 25 kadriem sekundē. Kamera ieraksta uzņemto video MPEG-4 formātā. Otra (priekšplāna kamera) uzņem gan fotoattēlus, gan video ar 640 x 480 px izšķirtspēju. Sekundārā kamera video ieraksta H.263 formātā.

    Secinājumi

    Nenoliedzami telefons ir daudzfunkcionāls un to var uzskatīt par kabatas datoriņu. Patiesībā, ja šo iekārtu uzskata par telefonu, tad mīnusus varētu atrast vairāk nekā tad, ja to uztveram kā datoriņu ar telefona funkciju, jo lielo iespēju gūzmā dažreiz pazūd vienkāršums un ērtums. Tiem, kuriem nepatīk Symbian, var droši izvēlēties šo modeli, jo tas sniedz jaunas iespējas ar pavisam jaunu sistēmu – Maemo.

    Cena N900 ir augsta, bet pieņemama – uz doto brīdi Latvijas interneta tirgū maksa ap 330 Ls (cena ņemta no salidzini.lv datiem).

    Viena lieta gan man ļoti nepatika – tas ir baterijas darbības laiks, kurš ir salīdzinoši īss. Ja es ar citiem testa telefoniem varēju nostaigāt vairākas dienas, tad šis par sevi lika manīt, knapi spēja izvilkt divas dienas un otrās dienas vakarā jau mēdza atslēgties. Tā kā pavisam nopietni šo telefonu saimniekiem būs jāmeklē šai problēmai risinājums – rezerves baterija vai lādētājs kabatā.

    Papildus parametrus varat aplūkot šeit: Nokia.lv – Nokia.lv – N900

    Notepad.lv pateicas Hill & Knowlton par iespēju notestēt šo telefonu.

    #230949
    Evers
    Participant

    Jā, baterija tomēr būtisks mīnuss.

    #230950
    nevertell
    Participant

    Mjā, es kā aifona lietotājs, tagad graužu pirkstus. Bet tas tapēc, ka pārsvarā lietoju linux’u, un šitam to padebīlo aitjūni nevajag.

    #230951
    dzhonsons
    Participant

    Must have ierīce. Izskatās nu makten laba..

    #230952
    samurajs
    Participant

    Izskatās, ka šis totāli ieliek visiem Androīdiem, Simbiāņiem un WinMobile. Protams, ka telefons tas nav. Drīzāk kabatas dators ar iespēju piezvanīt.

    #230953
    Wuu
    Participant

    Par tādu cenu, nu nē 🙂

    #230954
    RicoPico
    Participant

    Pirmais, kas ieleca acīs lasot apskatu- daudzie linki. Par to Tev viens liels un gards virtulis! Vēl viens virtulis plusā par pašu apskatu. Tiešām izdevies.

    Bildēm gan varēji pievienot linku uz pilno izmēru.

    #230955
    shady
    Participant

    RicoPico wrote:

    Bildēm gan varēji pievienot linku uz pilno izmēru.

    Jā, vakar nepievienoju dēļ hosta problēmas. Tikko pielaboju rakstu.

    Delfīns:

    Nakts:

    #230956
    RicoPico
    Participant

    Jū! Priekš telefona, bildes ir tiešām ok! 🙂 Kopumā viss “telefons” ir baigi ok. Ja vien cena būtu draudzīgāka… 🙂

    #230957
    Kon
    Participant

    Hmm tīri sakarīga kaujas mašīna, žēl, ka esmu izslimojis to vecumu, kad vajadzēja samērīt krānus, bet vienalga šitas zvērs patīk .. pat ļoti. Bet vēl aizvien no n78 nešķiršos 😀

    #230958
    RicoPico
    Participant

    Niideejs, vīriešiem krānu mērīšana ir, un būs aktuāla visos vecumos. Tikai ambīcijas ar gadiem aug. Ja sīkam esot vajadzēja krutāko teleponu vai spēļu konsoli, tad lielam esot vajag mājās krutāko remontu, labu auto, skaistu sievu blakus…

    #230959
    kuuminsh
    Participant

    EOZ forumā ir normāls apskats par šo trubu.

    Te kaut kāds fufelis.. un ekrānšāviņi nez kāpēc taisīti ar citu telefonu.

    Sviesc ne apskats.

    #230960
    Kon
    Participant

    [img]https://bildites.lv/images/0t2u63yynu2isyt67pi.png[/img]

    Citu telefonu?

    // Nu es jau biju domājis attiecīgi par telefoniem :>

    #230961
    shady
    Participant

    kuuminsh – 1) Nelasu šo “EOZ” forumu un nešpikoju no citu portāliem – rakstu savus apskatus savā stilā.

    2) Kāds nu man ir pieejams fotoaparāts (nevis bildēts ar citu tel) – ar tādu arī bildēju ekrānšāviņus.

    3) Un vai katrā portālā pie N900 apskata dosi norādes uz EOZ forumu?:)

    #230962
    kuuminsh
    Participant

    1) nesaku ka jāšpiko/esi špikojis. Saku ka tavs apskats ir nožēlojams un neinteresants un EOZā cilvēks ir smalkāk aprakstījis šo verķi.

    2) Lai taisītu ekrānšāviņus NAV VAJADZĪGS fotoaparāts!!!

    LOL.

    Uzjautrina cilvēki kuri liek forumos fotografētus “ekrānšāviņus”.

    Labi ka ar roku pēc atmiņas nezīmēji :>

    3) dodu tev norādi lai ir kur pasmelties iedvesmu un pamācīties.

    #230963
    RicoPico
    Participant

    Apžē… Nu tad vācies uz savu EOZ, un laizi tur pakaļu tam raksta autoram! Atradies kritiķis. 🙂

    #230964
    Evers
    Participant

    tiešām, ej nokaunies lapsa kūmiņ! Shady pēdējā laikā neskopojas ar mobilo telefonu apskatiem, kuri nebūt nav slikti, tā turpināt! Smukas bildītes var papilnam gūglē sameklēt, kārtīgu latvisku apskatu ar savu viedokli gan tik viegli neizdosies.

    #230965
    dzhonsons
    Participant

    Eu nu komoon, necepās, tas taču ir kuums 😀

    #230966
    kuuminsh
    Participant

    Vai vai kā mazuļi apvainojās :>

    lol

    Mācās taisīt apskatus nevis pukst..

    #230967
    shady
    Participant

    Uzskatu, ka paša bildes ir augstāk vērtējamas par interneta atrastajām, pat tad, ja tās nav tik kvalitatīvas. Pie šāda principa pieturos un pieturēšos vienmēr. Dažreiz nākas aizņemties no tantes Gūgles, jo viss nav nobildēts vai tāda iespēja nebija.

    Ja Tevi neapmierina mani veidotie apskati, tad esi laipni aicināts tos ignorēt. Veidoju tos priekš cilvēkiem, kuriem tas ir vajadzīgs.

    Tā kā tēma smagi velk uz apzinātu konflikta veicināšanu, tad ceru, ka tālākais fleims tiks izbeigts, savādāk būšu spiests pieņemt attiecīgus mērus.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 34 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā