Nākotnes Latvija: Latviešu valoda varētu izzust?

Sākumlapa Forumi Citas tēmas Cilvēks un Sabiedrība Nākotnes Latvija: Latviešu valoda varētu izzust?

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 91 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #149381
    Foxsk8
    Participant

    Quote:

    Latvijas galvaspilsētas mērs Nils Ušakovs uzskata, ka krievu valodai jābūt oficiālai, nevis valsts valodai. To viņš paudis intervijā portālam Lenta.ru. Pēc viņa domām, ja krievu valoda iegūs valsts valodas statusu, tad tā izstums latviešu valodu, vēsta portāls novonews.lv.

    “Latviešu valoda izzudīs pēc pāris paaudzēm. Krievu valoda to vienkārši izstums, tāpat kā krievu valoda izstūma baltkrievu valodu Baltkrievijā,” uzskata mērs.

    Oficiālā valoda, skaidro mērs, ļaus pasē papildus rakstīt vārdu un uzvārdu oriģinālajā kirilicas rakstībā, tas radīs ne tikai psiholoģisku komfortu, bet atvieglos arī īpašumu lietas, ziņo Zarusskiy.org

    “Mēs uzskatam, ka oficiālā valoda nepieciešama, lai to varētu izmantot pašpārvalžu un iedzīvotāju savstarpējā komunikācijā. Jābūt lielākai brīvībai valodas izmantošanai izglītības sistēmā. Tie ir galvenie punkti, kas raksturo jēdzienu “oficiālā valoda”,” paskaidroja Ušakovs.

    33 gadus vecais Nils Ušakovs kļuvis par pirmo etniski krievisko Rīgas mēru Latvijas neatkarības gadu laikā. Viņa partija – “Saskaņas centrs”, kas pārstāv valsts krievvalodīgo iedzīvotāju intereses, uzvarēja vēlēšanās jūlijā. Labējās partijas baidās, ka Ušakovs un viņa politiskais spēks var atkārtot panākumus parlamenta vēlēšanās 2010.gadā un pārskatīt valsts valodas un pilsonības likumu.

    “Kā tas izriet no Ušakova kunga intervijas, pēc viņa domām latviešu valoda varētu izzust gadījumā, ja krievu valoda Latvijā iegūtu valsts valodas statusu,” Rīgas mēra izteikumus interneta portālam TVNET komentē viņa preses sekretāre Anna Kononova. “Līdzīga situācija ir izveidojusies Baltkrievijā. Uz šādu varbūtību ir norādījuši arī zinātnieki, latviešu valodas speciālisti.”

    Avots: https://www.tvnet.lv/zinas/latvija/article.php?id=605241&okr=1

    #208694
    ob1
    Participant

    Taisnība. Latviešu valoda izzūd jau tagad. Jautājums vienīgi uz kuru valodu pāriet – krievu/angļu/ķīniešu.

    Hmm, kā būtu ar C++?

    😀

    #208695
    richijs
    Participant

    nju ko lai saka taisnība ir Ušakovam :mod:

    Un ja tā notiks tad pašu latviešu “dirsā līšanas sindroma” vainas dēļ :mod:

    Pat Igaunijā (veikalos u.c) kas ir mazāka valsts neviens necenšas saprast ko tu murmulē a te iekš lv pat jājūtās vainīgam ka nesaprati… 😀

    #208696
    kuukums
    Participant

    Ja Daugavpilī atnāk cilvēks apmainīt savu pilsoņa pasi un pie sava kārtas numura saņemšanas ilgi un dikti zīlē, kura poga tad viņam īsti jāspiež automātam, ja viss skaidri un gaiši priekšā uzrakstīts valsts valodā, tad īsti kaut kas vairs nav kārtībā un laikam arī nekad nav bijis…

    #208697
    samurajs
    Participant

    Mēs atkal visi pāriesim uz krievu valodu, un tas notiks ļoti drīz. Notikumi Rīgā “Kalpaka piemineklis vs. Puškina piemineklis” to apstiprina.

    Resp. latviešu valodas “pēdējās gaitas” sākums jau būs nākamgad uzreiz pēc Saeimas vēlēšanām, kad paredzu spīdošu uzvaru Ušakova-astoņkāja blokam (piedaloties pamatīgām Brūnā Lāča $$$ injekcijām).

    Par Ļauno laiku un oranžajiem neviens vairs nebalsos, tas nu skaidrs.

    #208698
    Foxsk8
    Participant

    Manas domas ir tādas, ka ja mainītos valoda, daudzi jauni cilvēki un vidusmēra masa pamestu LV, gan dēļ visas šīs ilggadējās mokošās ekonomiskās situācijas, gan arī valodas ziņā, latviešu tautai kā tādai tiktu iedragāts morāls sabrukums par patriotismu, līdz ar to viņš vairs nejutīsies piederīgs savai tautai.

    Daudzi cilvēki pametīs valsti, sāktos masu nemieri, uttt… pa ķēdi. Otrs, mēs visi esam mācijušies LV valodu, visus specifiskos vārdus, mainās valoda, kādā velnā es tagad zināšu RU valodā kā saucās tur kvadrātvienādojums, vai vēl kaut kāda cita lieta, kas piemēram būtu jāzin gan veicot darba pienākumus, gan arī vienkārši dzīvojot, otrs, sāktos citu tautiešu ieplūšana LV zonā, līdz ar to palicējiem būtu piespiedu kārtā jāmācas krievu valoda, a kāpēc tas nevarētu būt otrādi? Ar ko viņi ir labāki par mums.

    Par krieviem neko sliktu nevarētu teikt, protams, kaut ko jau varētu veltīt urļaku pusi, bet tas tā.

    Kā arī padomājot par ekonomiku, sabrauc krievi no visām malām, kur naudu sūtīs uz savām valstīm. Š is jautājums ir diskutējams mūžīgi 🙂

    #208699
    ob1
    Participant

    function translate_computer_term_to_latvian(char* word, int force)

    if force==0

    return “No such word”

    else

    return “WTF, I said – no such term in Latvian”

    endif

    P.S.

    Palabojiet, C++ sāk aizmirsties…

    #208700
    aoma
    Participant

    Ik 50 gados izzūdot ne vien ap 100 valodām, bet pat veselām tautām. Kas tur ko brīnīties, neesam nekāda lielvalsts. Ar patriotismu paēdis nebūsi un diez vai visi tā metīsies kaut kur braukt laimi meklēt, tāpat ar medus maizi neviens nesagaidīs.

    #208701
    Genādijs
    Participant

    Letiņi ir degradēta vergu tautele kura nespēj eksistēt bez saimnieka. Paskatās kas notiek pēc neatkarības atgūšanas. Viss izpizģīts uz visām pusēm – latvietis latvietim labākais ēdamais un tā tālāk. Nav jēgas glābt slimu un debīlu tautu ar visu viņas nožēlojamo valodu. Skumji bet FAKTS!

    #208702
    jazzer
    Participant

    Īdēt nav apnicis?Latviešu valoda iznīks tikai tad,kad paši latvieši BRĪVPRÄ€TĪGI tajā vairs nerunās.Politiskajai sistēmai,vēlēšanu rezultātiem un pat cittautiešu īpatsvaram nav nekādas nozīmes.Ir bijuši daudz smagāki laiki,apstākļi un atklāti mēģinājumi iznīdēt latviešu valodu no aprites.Nekas nav sanācis.

    Reālas briesmas ir,kā jau samurajs pieminēja,neatkarības pilnīga iznīcināšāna ar pašu latviešu rokām vēlēšānu ceļā.Pie tā tiek masīvi un intensīvi strādāts.To jūt visur.Nekādus tankus un lidmašīnas pat iedarbināt nevajadzēs.Š…emot vērā pieaugošo vispārējo politisko debilizāciju,plāns var spīdoši izdoties.

    #208703
    ob1
    Participant

    jazzer, Latvijas neatkaība sen jau kā ir iznīcināta – sākumā Eiropas savienība, pēc tam līgums ar SVF.

    Un ja tā padomā – kāda var būt neatkarība tik mazai valstij tik izdevīgā vietā…

    #208704
    jazzer
    Participant

    ob 1

    Dalība ES nav neatkarības zaudēšāna.Mistisku iemeslu dēļ tā netraucē ne somiem,ne itāļiem,ne maltiešiem u.t.t.

    Mums tikai traucē,kā jau parasts.Te der vecais teiciens par dejotāju un olām.

    Visas darīšanas ar SVF un ekonomikas problēmas ir jau pieminetās politiskās debilizācijas sekas.(sk.vēlēšānu rezultātus)Rullētāji norullējuši un nodarījuši visu pa tīro.

    Jā,mēs nevaram būt pilnīgi nearkarīgi šajā laikā un vietā,bet ja man jaizvēlas,kurā laivā labāk atrasties-rietumnieku,vai austrumnieku,tad izvēlos pirmo.Kaut vai vēsturiskās pieredzes dēļ.

    #208705
    ob1
    Participant

    Mani vecāki bija latvieši. Ä¢imenē runājām latviešu valodā. Mācījos latviešu skolā. Augstskolā gāju latviešu plūsmā (padomju laikos).

    Bet es sevi par latvieti neuzskatu. Patiesībā man vispār nav tautības. Tautības ir izdomājuši politiķi, lai varētu piemērot principu “skaldi un valdi”. Latvieši pret krieviem. Palestīnieši pret žīdiem. Arābi pret amerikāņiem (hmm, tagad jau amerikānis arī ir tautība). A šie nacismu sludinošie politiķi tik berzē rokas un “saņem dividendes”. Zagļu banda saeimā izlaupa Latviju un kā attaisnojumu savām darbībām sludina “krievi nāk!”.

    Tautība ir vajadzīga vājiem cilvēkiem, kas jūtas nedroši. Spēlējas divi sīkie smilšu kastē un sastrīdas – viens saka – mans brālis var piekaut tavu brāli. Tas pats ar tautībām – cilvēks asociē sevi ar kādu tautību, lai justos drošāks, jo tad būs bara sastāvdaļa. Politiķi to izmanto – uzkurina, lai tiktu pie naudas dalīšanas.

    #208706
    rihardsss
    Participant

    Es gan būšu viens no tiem, kas ātri vien pametīs Latviju šādā gadījumā. Ja esmu visus savus gadus nodzīvojis Latvijā, runājis latviešu valodā – kāda velna pēc man jāmācas kkādu okupētāju valoda?! Es labāk labprātīgi došos projām un iemācīšos kārtīgāk angļu valodu, lai dzīvotu kādā mazāk korumpētā sabiedrībā…

    #208707
    ob1
    Participant

    rihardsss, a kas tev teica, ka cita valoda būs jāmācās? Runa iet par to, ka krievu valodā runājošiem būs iespēja komunicēt ar valsti dzimtajā valodā. Latviešu valoda neizzudīs tavas dzīves laikā, ir jāpaiet “pāris paaudzēm”.

    Ja ierēdņos ņemtu cilvēkus, kas prot vismaz 2 valodas (ne obligāti krievu, varbūt angļu?), tad ierēniecībā strādājošo vidējais IQ varbūt nedaudz pieaugtu? Tas būtu pozitīvi.

    #208708
    richX
    Participant

    Mhh… apnicis šis bardaks, kas tagad darās apkārtnē…

    Nepārprotiet, es esmu tikai un vienīgi par brīvu Latviju un latvieti, tomēr ir skumjām sejā jāsaprot, ka iedot Latvijai brīvību ir tas pats, kas pērtiķim iedot datoru, un prasīt, lai šis uzprogrammē kaut ko. Izskatās, ka tomēr taisnība bija tiem, kas 90tajos gados teica, ka latvija nav pelnījusi brīvību kaut vai tāpēc, ka tā nemācētu būt brīva. Un paskat, šķiet ka viņiem tomēr bija taisnība. Manuprāt, lielākā problēma ir tā, ka mēs nespējam vai negribam pieņemt, ka šajā visā bardakā esam kaut nedaudz vainīgs. Nekā nedarīšana lietas labā arī ir līdzvērtīga kaut kā samaitāšanai.

    Būtība esmu sapratis, ka tuvākajā laikā būs pilnīgi un galīgi jānošķir jēdzieni brīva Latvija un brīvs latvietis…

    Būs vien jābūt brīvam latvietim, un kā gļēvulim jābēg no šīs valsts… kā nekā tāda ir cilvēka daba… Galu gala vieglāk ir sākt visu no jauna, nekā mēģināt kaut ko vēl salabot. Nevajag aizmirst, ka būt gļēvam vēl nenozīmē būt muļķim. Varbūt, ja tā padomā, muļķi ir tie, kuri te vēlas palikt… Ļaudis, nekā personīga, vienkārši tāds mans viedoklis, pieņemiet vai atgrūdiet, jūsu darīšana, tās ir jūsu tiesības kā brīvam latvietim brīvā Latvijā… Nu tas skan gandrīz vai līdzvērtīgi apvainojumam nevis pagodinājumam…

    Nu bet tas jau ir off-topic, par kuru es atkal dziļi atvainojos…

    #208709
    Evers
    Participant

    Ušakovu ar visu viņa brandžu tikai ar sūdainu mietu klopēt!

    rihardsss un richX, +1

    Ja nu galīgi te vairs nevarēs, tad es pazudīšu no šitejienes ka gailis pakaļ nedziedēs, un nemazām gļēvulis nejutīšos.

    #208710
    Kefīrs
    Participant

    Nekad nerunāšu Krievu valodā, kā oficiālajā. Nu nez kas man pret krieviem ir, bet man viņi vienkārši nepatīk o_O

    P.S. Neesmu ne rasists, ne klasists, ne fašists…

    #208711
    ob1
    Participant

    -> Evers

    Kad to pašu infu teica latvieši, tad neviens neiebilda.

    -> Kefīrs

    Tas ir līdzvērtīgs apgalvojumam – “es nekad nerakstīšu C++”. Tava izvēle, gribi būt aprobežots – esi, tās ir tavas tiesības.

    Mans kaimiņš ir krievs. Viņš ar mani runā latviski es ar viņu – krieviski. Daļēji tā ir pieklājība, daļēji valodas treniņš.

    Es vairs nepērku grāmatas latviešu valodā. Krievu valodā ir lētāk un tulkojums labāks. Un izvēle lielāka arī.

    Es skatos televīzijas pārraides vai nu angliski vai krieviski. Latviešu kanālos vairs nav ko redzēt.

    #208712
    richX
    Participant

    Kefīrs: zini, parastie krievi Krievijā ir forši cilvēki, ļoti atsaucīgi un devīgi, tomēr kad šie tiek pie reālas varas vai arī nonāk svešā valstī, viņi mainās par visiem 180 gradiem, un svešā zemē cenšas radīt māju sajūtu, apspiežot citus (domāts vietējos). Tas nav attiecināms uz visiem (pats personīgi pazīstu diezgan krievu, kas ir arī labi cilvēki), tomēr visā visumā tā ir…

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 91 kopumā)
  • Tēma ‘Nākotnes Latvija: Latviešu valoda varētu izzust?’ ir aizvērta jaunām atbildēm.
Jaunākais portālā