parakstamies celt minimalo algu

Sākumlapa Forumi Citas tēmas Cilvēks un Sabiedrība parakstamies celt minimalo algu

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 45 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #161975
    albertino
    Participant
    #324598
    Crow
    Participant

    Teorētiski jā, *bet*… kādā veidā pacelšana uz papīra atrisinās tur aprakstīto problēmu? Nauda, ko maksāt, lai izpildītu šos ciparus, maģiski pati no sevis neuzradīsies. Kādam no naudas būs jāatsakās. Valsc iestāž ļumpakaļām nekas būtiski nemainīsies. Privātajā sektorā būs nevis pēkšņa labklājība, bet atlaišanas un piespiedu pusslodzes (darba apjomam nemainoties).

    Var jau būt, ka es nesaskatu risinājumu ilgtermiņā (jo man personīgi reti kad ir skaidrs, kas notiks rīt/parīt), bet tas bardaks, kas radīsies uzreiz, ir afigenna biedējošs.

    #324599
    Participant

    Tas, ka sociālistiem grūtības ar ekonomiku sen ir skaidrs. Tagad katrai puķu bodei un Maximai liksim maksāt 500eur darbiniekiem un vērosim, kā kāpj cenas un inflācija. Ekonomika arī sildīsies, patēriņš iedzīvotāju vidū augs, pērkot importa preci galvenokārt (jo paši maz ko ražojam), kas, protams, vietējam tirgum nāks par labu.

    #324600
    shady
    Participant

    Tad tavs uzskats, ka ir labi kā ir? Lai lielāka daļa dzīvo nabadzīnbā?

    Vispār jau 500€ mēnesī nav liela alga – patiesībā, ar 500€ tu esi nabags, nekas vairāk. Parēķini tak, cik maksā dzīvoklis, ēdiens, apģērbs, ikdienai nepieciešamās preces un, pasarg Dievs, ja tev vēl ir bērns/bērni, tad vēl nāk klāt dārziņš/skola un pārējie izdevumi.

    #324601
    Participant

    Tie 500eur būtu minimālā alga. Tik varētu saņemt pat krāvējs kādā mazpilsētā, kur dzīvokļa īre būtu ap 100eur un transportu praktiski nevajadzētu izmantot. 500eur ir daudz. Ja 500eur ir maz, nevajag dzīvot Rīgā.

    Valstij vislielāko devumu dod mazie un vidējie, ne lielie uzņēmumi. Un tieši mazie uzņēmumi nespētu uzturēt lielās darbinieku izmaksas.

    [spoil][img]https://all-funny.info/wp-content/uploads/2015/07/minimum-wage-mcdonalds.jpg[/img][/spoil]

    #324602
    Draxo
    Participant

    Vienkārša algu celšana neko nevar atrisināt, jo kādam šo summu nāksies atņemt (ja vien, protams, nesekosim ASV piemēriem, kur nepieciešamo naudu vienmēr var aizņemties no federālajām rezervēm vai piedrukāt klāt).

    #324603
    samurajs
    Participant

    Nauda radīsies gan – tā, ko šobrīd prēmiju veidā maksā aploksnēs. Tomēr mazo uzņēmēju bankrotu vilnis ir neizbēgams, jo daudziem pat 370 EUR sagrabināt ir problēma. Es gan vairāk esmu par IIN neapliekamā minimuma celšanu vismaz līdz 300 EUR. Nu ieplūdīs valsts kasē bik mazāk nodokļu naudas – bet var taču izmest ārā pāris K birokrātisko ļumpakaļu. Valsts no tā tikai iegūtu.

    #324604
    Aldis
    Participant

    No šī iegūtu tikai valsts sektorā strādājošie… ko darīt mazajiem uzņēmumiem? No kurienes viņi raus papildus finansējumu? Būs pusslodzes, būs aploksnēs vēl vairāk algu saņēmēji, būs vēl mazāk ieņēmumu no nodokļiem, un atkal būs jauni nodokļi godīgajiem..

    Tam visam vajadzētu pilnīgi citu piegājienu, diemžēl..

    #324605
    richijs
    Participant

    Nu jūs laižat 😀 Rīgā vienīgais dzīves sadārdzinājums ir mājokļa īre un viss, ja pašam savs mājoklis tad izmaksas vienādas.

    Par transporta nepieciešamību tieši otrādi, ja Rīgā vari nopirkt Ušakova mēneša biļeti un vizināties no 4 rītā līdz pusnaktij. Tad ārpus Rīgas vienīgais uz ko var paļauties ir savs personīgais transports, jo visi pakalpojumi un daudzos gadījumos darbs ir nto km attālumā un sabiedriskais transports nekursē.

    Protams sava auto uzturēšana maksā vairāk par Ušakova mēneša biļeti.

    Pārtika, jo dziļākos laukos, jo dārgāka un nekvalitatīvāka. Maksājumi par komunālajamiem līdzīgi, tāpat par elektrību u.c Tas par dzīvi ārpus Rīgas…

    Tad par vajadzību pacelt minimālo, jā tāda ir, pie šībrīža cenām tie būtu 500€ + japaceļ neapliekamais minimums. Bet vispirms jāpiespiež pie sienas uzņēmējus, jo dēļ vājās kontroles, korupcijas u.c iemesliem uzņēmēji šo algu celšanu ignorēs, vienkārši darbinieku iemetot ēnu ekonomikā….

    Darba devēju trūkuma ciešanu neesmu dzīvē novērojis, visi kā viens ir diezgan “nagliji” tāpēc uzskatu, ja vajadzēs un piespiedīs, tad būs spējīgi samaksāt un neviens nebankrotēs.

    #324606
    shady
    Participant

    Jo lielāka minimālā alga uz papīra, jo lielāks ieguvējs ir darba ņēmējs (pat ar visu ēnas ekonomiku). Vienīgais, kā jau Aldis minēja, part-time darba līgums kļūs aktuāls un būs jauns čikājiens darba devējiem…

    Bet nu sēdēt un neko nedarīt ar nav risinājums.

    #324607
    dolārzīme
    Participant

    O jā! Ceļiet gan minimālo algu! Tas nekas, ka līdzās celsies arī produktu un pakalpojuma cenas! (jo būs iemesls)

    Kārtējais neandertāliešu parakstu vākšanas bezpriģels. Tas ir vāks vienkārši ar šiem tupajiem iedzīvotājiem kas šo sniedz…. un tad brīnās kapēc dzīvojam tādā mēslainē!

    MINIMÄ€LAIS ATALGOJUMS IR MINIMÄ€LAIS ATALGOJUMS! t.i. saņemot šādu atalgojumu lai cilvēks spētu turēt galvu virs ūdens ik mēnesi! Nevis saņemot min. atalgojumu klaiņot pa 5* viesnīcām un ēst kaviārus katru vakaru!

    Min. algas likme UK 6.50GBP(~8.33eur) strādājot 40 stundu darba nedēļu 333eur/ned jeb 1332eur/mēn

    Īrijā 1460eur/mēn

    (viss tas ir ‘uz papīra’ jeb pirms nodokļiem)

    😉 Silti iesaku aizbraukt uz šīm iemīļotajām ”laimes zemēm” pastrādat kādus 3mēn pa min. algu un pameiģināt padzīvot! Ä€tri vien pieleks, ka lielāka min. alga nenozīmē labāku dzīvošanu!

    Vienīgais, kā laimes zemēs var kādu piķi nopelnīt pa min/ algu ir rukāt abnormālakas stundas lai dabūtu pa virstundām naudu un dzīvot koju tipa majās kur vienā istabā pa 3, 4 cilvēkiem pārguļ un visi kopīgi uz galviņām maksā īri/ māju reiķinus, tad jā, pēc teiksim ‘vasaras’ atbraucot šādā veidā būsi norukājis, kā nēģeris un varēsi aptuveni nedēļu pablatoties dzīvojot, kā biezais ar sapelnīto maka biezumu.

    #324608
    shady
    Participant

    Neirs tukšu! Vai nu tu esi kārtējais mudaks, kurš notriec naudu sūdos (klubos un pērk visu nedomājot ar galvu) vai arī saklausījies tamlīdzīgas pasaciņas no tiem nabadziņiem, kuri atgriezušies un vaimanā, ka viss tik slikti….

    Kretīnē šitie vaidētāji… Sēž te daudzi uz pabalstiem un katru vakaru ieņem pa vienu maziņo… Vai arī otrais variants – atbrauc gudrīši uz lielpilsētu, paņem kaut kādu overpraisotu māju uz vairākiem purniem un dzīvo kā kolhozā. Ēdiens sastāv no fast-food un kaut kas pa “veču modei” iegrābts tuvākajā veikalā. Nu un, ja jau kolhozs, tad arī kādu glāzīti ar mājas biedriem ar iedzer. Nebrīnos, ka tāds iespaids paliek… Domāt vajag, nevis luni dzīt! Arī Latvijā jādomā, lai izdzīvotu, bet te tas ir daudz vieglāk (ja mēs runājam par min algu LV:IE salīdzinājumā).

    Pirmkārt, Īrijā cenas ir ļoti līdzīgas LV (ja neskaita dažus produktus un pakalpojumu cenas, kas tiešām ir dārgākas), bet cenas ir proporcionālas algai. rezultātā – nekas dārgāks nesanāk, brīžiem pat liekas, ka sanāk lētāk, ja tā parēķina, ko var nopirkt pa minimālo stundas likmi Īrijā un ko LV par min/h. Tā kā nemaisi te gaisu!

    P.S – un pirms te mētājies ar algas cipariem, painteresējies, cik IE maksā nodokļos, kad visas formalitātes ir nokārtotas. Tādi kosmiski nodokļi laikam ir tikai Latvijā…

    #324609
    dolārzīme
    Participant

    Sencis tur jau strādā un dzīvo kopš 98 gada 😉 Tajos gados un līdz krīzei ja, salīdzinot ar LV bij zelta bedre, bet mūsdienās ja no ‘0’ sākt tad nu nez vai… Visas cenas ceļas, reikini ceļas….

    Pats arī esmu tur pāris gadus pastrādājis, zinu kas ko un kā notiek tur. Nebūtu sencim māja(kredītā) kur man palikt, bet būtu pašam jāīrē tad pa min. algu varētu atļauties iet tikai uz Lidl/Aldi kādus lētos vācu produktus nopirkt lai būtu paēdis un makā tāda pati situācija būtu, kā šeit strādājot un ejot uz supernetto.

    #324610
    richijs
    Participant

    Dolārzīmei taisnība par dzīvošanu UK visai precīzi aprakstījis, ka tas notiek vairākumam. Latvijā jau ar dzīve labāka liktos, ja dzīvotu kopā ar vēl 5 purniem un dalītu rēķinus vai pie radiem. Latvijā jau tā nav pieņemts fuj, vajag savu dzīves platību, tā arī attiecīgi maksā…

    #324611
    Participant

    Laikam mūsu pieredze ar mazpilsētām atšķiras, jo esmu uzaudzis vietā, kur nav attālumu, ko nevarētu veikt ar kājām un kur privātais transportlīdzeklis nav nepieciešams. Arī pārtikas cenas no cenām Rīgā neatšķiras. Nesaprotu, kur tu tos savus faktus rauj, zinu tik to, ka mazpilsētās 500eur ir laba alga.

    Par darba devējiem nu galīgi nepiekrītu, un to saka cilvēks, kuram ir liela saskarsme bijusi ar mazajiem uzņēmumiem. Daļa no firmām ieiet ēnu ekonomikā tieši tādēļ, lai izvilktu dzīvību. Nevajag šeit bārstīt kaut kādu vispārinātu demagoģiju.

    Minimālās algas palielināšana samazina darba vietu skaitu. Laukos mums tas ir vajadzīgs, jā. Īpaši jau laikā, kad ir masveida emigrācija un urbanizācija.

    #324612
    richijs
    Participant

    Attālumi nav lieli līdz pirmajai nepieciešamībai apmeklēt piemēram ārstu. Darbs jau ar nav visiem uz vietas daudzi braukā uz lielākām pilsētām, autobusa grafiki der tikai, ja strādā no 9 līdz 5 vakarā, jo savādāk neizbraukāsi… Auto vajadzīgs.

    Pārikas cenas mazajos veikalos ir ievērojami augstākas, kurā ciematā esi redzēji hipermārketu (te nerunāju tagad par pierīgas “pagastiem”)

    Ar 500€ ārpus Rīgas kājas neatstiepsi, bet to nosaukt par labu algu ir stipri pārspīlēti!

    Njā tā “mazo uzņemēju” dzīvības vilkšana notiek tik uz darbinieku rēķina…

    Daļēji migrācija notiek tieši zemo algu un darba apstākļu dēļ, nevis tāpēc, ka trūktu darbavietas, kā tādas. Arī laukos ir uzņēmumi, kas meklē darbiniekus ik pāris nedēļas, uzminat kāpēc?

    #324613
    shady
    Participant

    Redz, es tieši sāku visu no nulles. Pats esmu te nepilnu gadu, bet sieva jau vairāk kā 2 gadus te… Sieva tikko atbraukusi sāka ar minimālo algu bez jebkādām angļu valodas zināšanām. Tagad spēj jau komunicēt (saprast un atbildēt). Nu jau pa šo laiku ir nomainīju darbu (uz labāku) un tagad ar lūkojas atkal mainīt, jo uz vietas negrib sēdēt. Man varbūt pašam ir vieglāk, jo kaut kāda valoda man tomēr bija + nav problēma sevi pierādīt darbā.

    Tā kā droši var teikt, ka visu sākām no nulles. Un absolūti nedomāju, ka man ir slikti. Dzīvojam paši 4istabu mājā, kur nāk klāt vēl milzīga viesistaba un virtuve lielāka par LV dzīvojamo istabu (jo Latvijā dzīvoju paneļu mājā). Tagad nespēju iedomāties, kā varēja tur dzīvot…. Pie ērtībām pierod un diezgan ātri:)

    Un nedzīvojam mēs lielpilsētā, kur mājas cena ir ļoti augsta. Izdevīgāk bija nopirkt mašīnu un izbraukāt, kur vajag. Neskatoties uz to, ka mašīnas izmaksas ir diezgan augstas pirmajos gados (viņiem ir svarīga tava braukšanas pieredze Īrijā).

    Drīzumā būs jāpārvācas, jo māju pārpērk. Tāpēc tagad meklējam jaunu mitekli. Un, lai arī tieši šobrīd mājokļa cenas kāpj, esam ar mieru ņemt arī dārgāku māju, bet vēl lielāku un labāku, jo mums ir bērni.

    Tie, kam nav ģimenes – var dzīvot pat ļoti lēti. Kā jau tu teici – īrē kopēju māju pa vairākiem kopā vai arī izīrē istabu kādā viesu mājā.

    Un par cenu. Jopcik, cik daudz ēdienu var nopirkt LV par minimālo algu pēc nodokļu nomaksas? Te alga ir vairākas reizes lielāka, nodokļos aiziet kapeikas, bet ēdiena cenas gandrīz vienādas. Es te par minimālo algas stundas likmi varu, piemēram, iemarinēt vistiņu, uzvārīt kartupeļus, uztaisīt salātus un garšīgi paēst (pie tam visa ģimene, un man tā ir liela). Turpetī LV tu ēdīsi kaut kādas suslas….

    Preces varu pašutīt ebajā / Ali (man mēnesī atnāk padsmit sūtījumi). Neredzu problēmu. Jā, pakalpojumi ir dārgāki, bet nu un? Katru dienu pie ārsta ej vai? Un, ja ko vajag, tad arī nav problēma samaksāt, jo te strādnieks par minimālo algu nedzīvo no algas līdz algai, ja domā ar galvu. Un tomēr ir baigi forši, ka alga tiek maksāta katru nedēļu – tas ar dod labāku organizāciju.

    Un nevajag klausīties, ko visi te gaudo. Es ļoti labi redzu, kas te notiek. Tās ir vājprāts! Visi dzīvo uz pabalstiem un dzerstās apkārt! Ok, ir izņēmumi, bet pa lielam tā arī te notiek. Valodu neviens negrib mācīties, labākā gadījumā strādā kaut kādā fabrikā, kur savā starpā ar čomiem runā krieviski. Sviests! Bet nez kāpēc man viss iet gluži pretēji, jo nevēlos papist dzīvi to truli noiršot….

    Līdz ar to gribu teikt, ka problēma varbūt nav tā sauktajā “dārgajā dzīvošanā”, bet tajā blīvē, kas raksta stulbus komentārus internetā, veicinot aplamu propagandu…

    P.S. – par UK nezinu. Man te daudzi saka, ka tur esot sliktāk. Nezinu, nav man pašam sava viedokļa, jo man nav sanācis laika un vēlmes par to interesēties. Un netaisos arī nekur vairs pārvākties, ja arī tur ir labāk. Man patīk, kur esmu un savu izvēli nenožēloju. Zinu tik, ka ļoti daudzi migrē prom uz Kanādu, bet nu lai jau migrē….

    #324614
    Participant

    “Pārikas cenas mazajos veikalos ir ievērojami augstākas, kurā ciematā esi redzēji hipermārketu (te nerunāju tagad par pierīgas “pagastiem”) “

    Vienīgais, kurš runā par ciematiem esi tu. Es par mazpilsētām (mazām faking pilsētām) runāju. Saproti? Kuldīga. Talsi. Ventspils.

    Minimālā alga nav un nevar būt liela alga mūsu ekonomiskajos apstākļos. Atceries, ka minimālo algu pelna apkopēji un krāvēji. Tu šo minimālo algu pozicionē kā kaut kādu vidējo algu, kurai jābūt tādai, lai varētu nopirkt auto un bērnus uz kinoteātri aizvest.

    Darbinieki ir uzņēmuma viena no lielākajām izmaksām. Uzņēmums ar daudz darbiniekiem minimālās algas palielinājumu izjutīs manāmi, bet tādai krāmu bodītei vai puķu bodei šis algas pieaugums nozīmēs simtiem eur papildus izmaksas mēnesī. Lai kompensētu zaudējumus, ko rada fasētāju, svērēju un kastu cilātāju algas pieaugums, uzņēmumi paaugstinās produkta cenas, radot inflāciju.

    #324615
    msh
    Participant

    Ja cilvēks ir slinks un stulbs, tad jā, 500 eiru alga nav nekas. It kā cita tēma, bet tomēr – muteres vecāki ar savām ~200 eiru pensijām dzīvoja pieņemami – pašiem pietika atliektiem galiem, personīgā māja, mašīna, vēl mazbērniem varēja palīdzēt – vectētiņš nomira, tagad es te atvācos dzīvot, patreizējajā darbā par minimālo vienīgi pietrūkst iepriekšējā darba ~500 eiras 😀 Cik maksā kartupeļi, man nav ne jausmas, jo katru gadu pārdesmit vagas izaudzējam un vēl dalām uz visām pusēm, piens pie kaimiņienes divu litru burka eira, pēc olām jāaiziet pakaļ uz saimniecības ēku. Tagad vairs es īpaši neiepērkos, bet agrāk kaut kā viengā starpīa, ko jutu starp divu iksu maksimu un ciema veikaliņiem bija izmērs, labi, gan jau maksimā ir kaut kas pa kapeikām lētāks, jo importa, tādās kapeikās neiedziļinos.

    #324616
    msh
    Participant

    Īrijā varbūt likumi vaļīgāki, apvienotajā karalistē mājā drīkst dzīvot ģimene + izīrēt vienu istabiņu kaut kam – kolhozs ir pretlikumīgs, cita lieta ka menti uz to skatās caur pirkstiem. Nezinu kā lētās mājas būvē īrijā, anglijā tās četras istabas diez cik liela platība nebija + saspiesti koridoriņi, sevišķi vēl vecajās rindu mājās… 😀 Nerunājot nemaz par to ka kaimiņam burtiski uz galvas kāp, lai arī skaitās ka mājā dzīvo. Jā, mašīnas izmaksas ir augstas – vairs neatceros, cik man ar BM 7. klasi izmaksāja apdrošināt savu golfmašīnu 70-80 eiras laikam, 1/3 no minimālās algas, kamēr anglijā bez muhļāžas un dzīvojot ne prāk smukā rajonā, pāris minimālās mēnešalgas… 😀 Tad vēl, ja tu neko nemāki remontēt un tev jāizmanto citu pakalpojumi, saremontē mašīnu – uzzināsi kas ir lēts un kas nav lēts, un kāpēc baltieši anglijā izmanto uz vietas nelegāli strādājošu savējo mehāniķu pakalpojumus 🙂 Tā kā es apgrozos pāris britu vecāku mašīnu forumos, nu – esmu jau pieradis, vairs žoklis nekarājas ka par pasācienu, kas te izmaksātu dažus desmitus eiru, max simtu, tur jānoloka kāds tūkstotis mārciņu 🙂 Ja tev būs to tavu māju jāremontē, un to pats nedarīsi, gan jau iestāsies līdzīga situācija. Un tā tālāk.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 45 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā