Katram – savu LINUX’u!

Sākumlapa Forumi Notepad.lv IT ziņas Raksti Katram – savu LINUX’u!

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 11 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #145825
    samurajs
    Participant

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/atteli/20080116152202736.jpg[/imgl]Š ajā rakstā salīdzināšu populārākos Linux distributīvus, jo latviešu valodā laikam nav daudz normālu materiālu par šo tēmu. Jau mūsu Forumā tika par šo runāts, bet tā arī pie īstas skaidrības nenonācām.

    Ubuntu – “Mums vienas asinis”. (Tas gan šoreiz nav domāts par logo, kurā dažādas ādas krāsas cilvēki, bet par iespēju lietot bagātīgo Debian programmatūras bāzi). [imgr]https://notepad.lv/bildes/images/16540ubuntu1.jpg[/imgr]

    Pēc https://www.distrowatch.com absolūts līderis Linux lauciņā. “Dzimis” tikai 2004. gadā, bāzēts uz Debian, bet lieliski pielāgots lietotājiem – *nix iesācējiem. Katram mērķim paredzēta tikai viena programma, bet to sortimentu vēlāk var papildināt. Instalācijas CD apjomu pamatā aizņem dažādas servisprogrammas un draiveri, kuri iesācējam ievērojami atvieglo darbu. Labs latviešu valodas atbalsts. Izplatītājs – Canonical Ltd. – piedāvā katram interesentam saņemt 1 vai vairākus Ubuntu CD pa pastu par brīvu.

    Lieliska reklāma, kā arī šāds CD – ne mazāk lieliska dāvana draugam, kurš vēl nav mēģinājis *nix.

    Ir arī versija ar paplašinātu mediju programmatūras atbalstu “Ubuntu Studio 7.04”.

    Kad Ubuntu apgūts, laiks ķerties klāt

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/images/3509debian.jpg[/imgl]Debian – “Tāds ir tikai viens!”

    Jo patiešām nav otra Linux distributīva, kura datubāzēs būtu vairāk kā 18.000 programmu (dati uz 2007.g. pavasari). Pie tam tās veidotas tā, lai nekonfliktētu savā starpā. Debian izveidots 90.gadu sākumā, patlaban to attīsta kopiena vairāku desmitu tūkstošu cilvēku sastāvā, un šis ir pilnīgi brīvs projekts. Aiz tā nestāv neviena firma. Jaunākā vesija – Debian Etch – tiek izplatīta uz 3 DVD diskiem. Minimālajai instalācijai pietiek tikai ar pirmo, kurā atrodas kodols, servisa programmas, 6000 lietojumprogrammu, skini utt.

    Valda maldīgs uzskats par šīs OS sarežģītību, bet tas drīzāk ir pārspīlējums. Materiālu un atbalsta internetā netrūkst. Ja pirms tam ir strādāts ar .deb pakām (Ubuntu, Knoppix) – problēmām nevajadzētu būt.

    [imgr]https://notepad.lv/bildes/images/48202mandriva.jpg[/imgr]Mandriva – “Skaistums un ērtības”

    Š is franču programmētāju lolojums Latvijā nav guvis lielu popularitāti ne īpaši labā atbalsta dēļ internetā, bet jāatzīst, ka perifērijas dzelžu (printeri, skaneri, webkameras utt.) atpazīšanas ziņā tam analogu nav. Jaunākajā stabilajā versijā “Mandriva Linux 2007.1 Spring” ir grafiskās vides Gnome 2.18, KDE 3.5.6, ātrs logu interfeiss Xorg 7.2, eksperimentālais 3D-desktops Metisse, komplekss Mozilla 2.0, Skype, interaktīvais Firewall u.c. Uz Mandriva bāzes izveidota populāra distra “PCLinuxOS”, kura ieņem 2.vietu distrowatch.com rangu tabulā.

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/images/26091suse.jpg[/imgl]OpenSUSE – “Īsta vācu kvalitāte”

    Vācu projekts “SUSE” uzskatāms par vienu no pirmajiem, bet ilgus gadus tas bija slēgts. Gatavā programmatūra tika izplatīta kā opensource, bet piedalīties programmēšanā varēja tikai SUSE darbinieki. Tas neattaisnojās, un 2005. gadā ASV firmas “Novell” paspārnē tikai izveidots projekts “OpenSUSE”, kurā piedalīties varēja ikviens.

    Pēdējā OpenSUSE versija 10.2 tiek izplatīta uz 6 CD, darbojas ar GNOME grafisko vidi. OS raksturīga laba programmatūras un darba rezultātu saderība ar citām OS, tostarp Windows.

    Slackware – “Linux no Lego klucīšiem” [imgr]https://notepad.lv/bildes/images/50572slackwareLogo.JPG[/imgr]

    Ekstrēmi ātrs, nesatur nekā lieka. No pirmā skata vienkāršs, bet prasa dziļas zināšanas. OS katram pašam jākonfigurē atbilstoši saviem “dzelžiem”. Iesācējam šeit laikam ies pagrūti. No paša sākuma projektu vada viens cilvēks – Patriks Volkerdings. Patreizējā versija Slackware 11.0 tiek izplatīta uz 1 DVD, un satur grafiskās vides KDE un Xfce4, logu serveri Xorg R6.9.0, kā arī visu nepieciešamo programmatūru.

    [imgl]https://notepad.lv/bildes/images/28542fedora1.jpg[/imgl]Fedora – “Pa Red Hat pēdām”

    Fedora ir pazīstamā Red Hat Linux “mantiniece”. 2003. gadā tika pārtraukta Red Hat attīstīšana, un projekts nonāca entuziastu bariņa “Fedora” rokās. Patlaban firma “Red Hat” sponsorē šo projektu. Uzskata, ka Fedora ir lielisks poligons ekstremālu programmēšanas ideju attīstīšanai. No otras puses – šī OS labi noderot arī kā “mājas Linux”. Jaunākā versija: Fedore Linux 7, izplata uz 1 DVD. Minimālā versija – 1 CD.

    Gentoo – “Katram savs” [imgr]https://notepad.lv/bildes/images/15006gentoo_logo.jpg[/imgr]

    Ja vairākums Linux distributīvu satur jau iepriekš nokompilētas programmnodrošinājuma versijas, tad šeit nāksies visu darīt savām rociņām. Kurš jau ir nodarbojies ar kodola kompilēšanu, tam nebūs nekādu īpašu problēmu. Gentoo ātrdarbība salīdzinot ar Slackware u.c. ir pat par 30% augstāka. Īpašs pluss ir spēja pielāgot šo OS visai retām PC konfigurācijām (tādas sastopamas, piem. laptopos).

    Jaunākā Gentoo Linux versija 2007.1 tiek izplatīta uz 1 CD.

    Š ajā rakstā apskatīju tikai galvenos Linux distributīvus. Vēl ir dažādi *nix: BSD, Solaris u.c. Bet tas jau temats citam rakstam.

    Galvenais ieteikums visiem, kuri vēlas apgūt Linux: draudzējieties ar Googli un esiet neatlaidīgi! Nav problēmu, kuras nevarētu atrisināt, vienīgā problēma – laiks, ko tas prasīs!

    #168661
    osh
    Participant

    Red Hat nav pārtraukuši savu darbību. RH ir maksas distributīvs, Fedora ir bezmaksas atzars.

    Principā tas tiek tautā bieži saukts par RH testa poligonu, kur viņi testē jaunākās fīčas, ko grib iekļaut Red Hatā.

    #168662
    shady
    Participant

    Lai gan Ubuntu ir bāzets uz Debian..paši Debian nemaz tas Ubuntu tā nepatīk:)

    Info: https://attic.krampo.info/2007/05/18/kapec-debian-nav-sajusma-par-ubuntu/

    Kāda starpība vai ir tās 18k prg ir vai nav? Tak var uzlikt jebkuru prg – kaut vai no rpm uz deb..

    SlackWare un Gentoo tomēr ir paredzēts spējīgiem cilvēkiem, kuri labi prot lietot gūgli…

    Par Fedoru dzirdētas parasti tikai labas atsauksmes (ko nevarētu teikt par Ubuntu)..

    #168663
    azazul
    Participant

    Kāds aizmirsa pieminēt ka Novell (suse / opensuse) un Xandros pārdevās MS.

    https://boycottnovell.com/

    :hmz:

    #168664
    usins
    Participant

    interesanti palasīties.:)

    #168665
    Valodja
    Participant

    Nu ka Novell pārdevās MIcrosoft’am – tas sen skaidrs. Notestēju to OPENSuSE – un izjūtu, ka mans kompis ir spejīgs normāli bremzēt! 😀 Tiešām, tik bremzīgu distru vēl nebiju testējis. Ja kas, tad Debian rulz! :party:

    #168666
    usins
    Participant

    Valodja wrote:

    Nu ka Novell pārdevās MIcrosoft’am – tas sen skaidrs. Notestēju to OPENSuSE – un izjūtu, ka mans kompis ir spejīgs normāli bremzēt! 😀 Tiešām, tik bremzīgu distru vēl nebiju testējis. Ja kas, tad Debian rulz! :party:


    peec avatara war saprast.. 😀

    #168667
    osh
    Participant

    Nu, nez, īstenībā man Suse liekas tīri normāla distra.

    Un nemaz jau tik liela bremze nav, katrā ziņā krietni žiperīgāka par Fedoru bija uz mana PC. Kaut gan var jau būt, ka Fedora ir mainījusies uz labo pusi, pēdējā versija, ko esmu mēģinājis, bija FC5, bet tagad laikam jau septītā ir iznākusi.

    #168668
    azazul
    Participant

    Es labāk palikšu pie BSD.

    #168669
    osh
    Participant

    FreeBSD ir seksīgs jūzerbārs, būs man ar jāpāriet [img]https://www.thedugout.tv/community/images/smilies_final/cab.gif[/img]

    #168670
    Tvinky
    Participant

    osh wrote:

    Nu, nez, īstenībā man Suse liekas tīri normāla distra.

    Un nemaz jau tik liela bremze nav, katrā ziņā krietni žiperīgāka par Fedoru bija uz mana PC. Kaut gan var jau būt, ka Fedora ir mainījusies uz labo pusi, pēdējā versija, ko esmu mēģinājis, bija FC5, bet tagad laikam jau septītā ir iznākusi.

    Uz savas lēnās kastest testēju gan openSUSE gan Fedora 7, nu openSUSE krutāk pielagoja nekā Windows 😀 Tb kāmēr es tajā panelī tiku iekša utt, vārdus akot pēc tā uzreiz tajā pašā dienā laikam uzliku Fedora 7 un atšķirība bija manāma. Fedora pielagoja mazāk, daudz mazāk – bet tāpat pielagoja 🙂 Tāpēc uz šīs kastes paliku vien pie Xubuntu/Debian.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 11 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā