LV vs. RUS: Valsts valoda Latvijā

Sākumlapa Forumi Citas tēmas Cilvēks un Sabiedrība LV vs. RUS: Valsts valoda Latvijā

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 10 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #146748
    samurajs
    Participant

    Š ai tēmā mēs nerunāsim par deģenerētiem “urlām” un negaudīsimies par latviešu asiņu tīrību. Tā nu ir vēsturiski sanācis, ka esam daudznacionāla valsts.

    Labāk apspriedīsim to, kāds stāvoklis ar valsts valodu ir patreiz.

    -» Vai jūs varat iepirkties jebkurā veikalā vai saņemt pakalpojumus 100% bez svešvalodu lietošanas?

    -» Kā sastāv ar valsts valodas lietošanu jūsu mācību/darba vietās?

    -» Attiecības starp tautībām izklaides sfērā (klubi, diskotēkas utt.)

    Man jāatzīst, ka Liepājas gadījumā ne visur var normāli iepirkties latviešu valodā. Pirmām kārtām tas attiecas uz tradicionālajiem krievu apdzīvotajiem rajoniem. Protams, ka pārdevējas likumīgās dežūrfrāzes iekalušas kā tēvreizi un “lūdzu-paldies” lieto bez traucējumiem. Bet mazliet sarežģītāki jautājumi (piem. par preces derīguma termiņiem) gadās, ka pārsniedz šo darbinieču prāta spējas.

    Ir gadījies, ka pat centra frizētavā jauna friziermeistare mēģināja izspokot, jo nesaprata, ko klients no viņas vēlas 😀

    Darbavieta – nu manējā tā ir iegājies, ka krievu valodas nepratējam tur ietu pagrūti. Daudzi priekšnieki neprot latviski, un ja kāds arī prot, tad ietiepīgi nerunā. Bet priekšniekam, kā zināms – vienmēr taisnība…

    Klubi – ir tādi, kas stingri nodalīti pēc tautībām (piem. ir tādi, kur tiek spēlēta tikai krievu mūzika), un ir tādi, kurus apmeklē dažādu tautību cilvēki. Incidenti laiku pa laikam izceļas, bet līķu vāģi vēl rītos nebraukā… Pagaidām.

    #177689
    quizzical
    Participant

    Tagad dzīvojos pa Rīgu un veikalos vienmēr lietoju tikai latviešu valodu. sliktakajā gadījumā pārdeveja runā krieviski, es latviski. Nerunaju krieviski, bet latviski, jo veikala es esmu klients, un pārdevējai vienkārši jāmāk runāt valsts valodā.

    Izņēmums ir pie friziera, jo tur bieži trāpās frizieres, kas latviski tikpat kā neko nesaprot, bet riskēt un staigāt ar “fantas” frizūru negribas, tapēc kko apskaidroju arī krievu valodā.

    Darbā ar klientiem runāju katru dienu gan latviski, gan krieviski, gan angliski. Par cik man krievu valoda nav no tam valodām kurā varētu ļoti raiti runāt, tāpat mēģinu kautvai lauzīta valodā runāt. jo klientiem vienmēr taisnība 😀

    Uz klubiem eju tikai tādiem, kur zinu, ka mani visi sapratīs valsts valodā.

    #177690
    QueenZ
    Participant

    Lauku maajaas nepaziistu nevienu kuram buutu dzimtaa valoda Krievu, bet Riigaa jau ir mazliet sliktaaka taa situaacija..

    -» Vai jūs varat iepirkties jebkurā veikalā vai saņemt pakalpojumus 100% bez svešvalodu lietošanas?

    Neesmu vel uzduuries nevienam veikalam, kuraa mani nesaprastu…

    -» Kā sastāv ar valsts valodas lietošanu jūsu mācību/darba vietās?

    Skolaa arii tie dazhi, kam dzimtaa ir krievu valoda maak latvieshu valodu ljoti labi.. 🙂

    -» Attiecības starp tautībām izklaides sfērā (klubi, diskotēkas utt.)

    Neesmu bijis ne uz klubiem ne diskoteekaam taapeec nemaaceeshu teikt..

    #177691
    aega
    Participant

    Nu pārsvarā esmu Jelgavā vai Rīgā :

    1) Neatceros kad kādā veikalā būtu lietojis svešvalodu, visi saprot LV

    2) Kursā ir tā ka ir divi krievi, kas nesaprot LV, tad ar viņiem visi runā krieviski, arī skolotājas, tad ir vēl divi, kuri runā brīvi latviski, pat nepateiksi ka krievi, un tad ir vēl tādi, kas vispār nesaprot krieviski. Personīgi man vienalga kādā valodā viņi runā, saprotu arī ru.

    3) Nū klubos kur esmu bijis tur pēc tautības nevienu nešķiro, bet gan patīk vai nepatīk 😀

    Runājot par darbu, tur visi tikai krieviski runāja, latviski ne visai saprata + kolēģis, kas mani apmācija darba laikā dzēra 3 graudnieku 😀 dienas beigās viņa teiktajam vairs nevarēja ticēt 😀

    #177692
    Mr.Death
    Participant

    Kā latvietis uzskatu ka visiem krievvalodīgajem šeit kā likums būtu jāzin kaut nelielā sarunvalodas līmenī latviešu valoda. Par laimi, kā Sid saka, Valmierā tiešām tādā ziņā nav problēmu. Vēl nekur neesmu redzējis tādu iestādi, kur pārdevējs runātu krievu valodā un nemācētu gandrīz neko pateikt latviski.

    #177693
    Jonis
    Participant

    Tas i psc ar viņiem (krieviem)… tā vien dēļ jau kauns par savu valsti, labāk braukt k-kur citur. Cik vien situācijas (Liepājā) nav bijušas ar russianiem lv valodas nemācēšanā. Tādus vispār (ja arī ko prasa uz ielas vai citur) cenšos ignorēt un, ja garastāvoklis, tad izlamājos :devil: [vienreiz tramvajā: sēžu, pienāk vecenīte klāt un kko sāk pa ru bubināt, mans pilnīgi liek virsū ignoru, tā riktīgi sāk kko di**t, saprotu, ka grib, lai palaižu sēdēt (nav jau arī grūti), bet prasu, lai pajautā latviski, šij po**, pienāk vēl kkāds krievelis un sāk man ar piesieties: 2vs.1=izgāju no vietas pukstēdams, ka latviski jau varētu iemācīties paprasīt. un te nu nāk virsū dusmas uz tiem pašiem latviešiem (ka latvietis cits citu ”ēd nost” un neturas/neaizstāvas kopā kā latvieši, kā to dara krievi): pēc tam kkādas vecenes (meitenes, sīkās pamatskolnieces) sāk baigi uz manīm teikt:”Kā nav kauna vecākus cilvēkus nepalaist apsēsties!?” psc, nekādas vienotības. :grr: ]

    Nu jā… un tad vēl, protams, ir daudzi veikali, kur pārdevēji nesaprot latviski normāli neko gandrīz, bet nu nekādu incidentu nav sanācis ;.

    Risinājums: ja labi padomā – nekāds.. 😀 🙁

    #177694
    Jonis
    Participant

    Bet tā jau urļaki baigie pacani tomēr… 😎

    #177695
    osh
    Participant

    Neredzu lielu problēmu ar krievu valodu. Saprotu ļoti labi, runāju arī diezgan brīvi. Bet jāsaka, ka pēdējos gados ļoti reti ir nācies šo valodu izmantot. Tur, kur tagad dzīvoju, ar leišiem arī runājamies angliski, uz krievu valodu pārejam tikai tad, ja vajag, lai apkārtējie nesaprot. Filmas krieviski arī man nepatīk skatīties, tā ka vispār ir mazliet ierūsējusi tā valoda. Bet principā esmu visnotaļ apmierināts, ka skolā man mācīja arī krievu valodu, labāk tomēr to zināt, nevis neko nerubīt kā tagad daudzi jaunieši, kas mazliet jaunāki par mani.

    A atbildot uz jautājumiem:

    -» Vai jūs varat iepirkties jebkurā veikalā vai saņemt pakalpojumus 100% bez svešvalodu lietošanas?

    Ventspilī man nepieciešamajos veikalos tas tiešām bija 100% iespējams, vismaz nevienu gadījumu, kad nebija iespējams, neatceros.

    -» Kā sastāv ar valsts valodas lietošanu jūsu mācību/darba vietās?

    Vajadzētu būt ok. Kaut gan man grūti spriest par visiem, jo pēdējā darba vietā bija 100% latviešu kolektīvs, izņemot pašu direktoru, kurš bija ebrejs ar dzimto valodu – krievu. Bet viņš ar mums runāja tikai latviski.

    -» Attiecības starp tautībām izklaides sfērā (klubi, diskotēkas utt.)

    Nu, tas ir mazliet sarežģītāk. Ir reizēm problēmas redzētas, bet man pašam nav kompleksu iemest pa sotakam gan ar latviešiem, gan krieviem.

    #177696
    QueenZ
    Participant

    Es no krievu valodas gandriiz nevienu vaardu nesaprotu, bet nu tik daudz kaa iepirkties veikalaa vel es saprotu. Bet paarsvaraa jau ja redz, ka es nemaaku kreivu valodu visi jau arii kaut ko parasti maak pateikt arii latviski ;.

    #177697
    zhagis
    Participant

    Veikalos neizmantoju ne kādu valodu.Sametu visu vajadzīgo grozā un samaksāju:)

    Darbavietā-valsts valoda.

    Ja satieku kādu cilvēku,kuram dzimtā valoda ir Krievu,tad cenšos ar viņu runāt Krievu mēlē.Un jaatzīstas,ka ar katru gadu runāju ar vien sliktāk.Bieži vien krievvalodīgais dzirdot manu debīlo izloksni,pāriet uz Latviešu valodu:)

    Angliski ir runāts ar piedzērušiem Somu ekskursantiem.Vot to es saucu par sapratni;)

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 10 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā